Святвечір Різдвяний і Водохресний: якого числа будуть відзначати в 2018 році

Піст називають напередодні великих свят Різдва і Хрещення Господнього. Завжди відзначався і в 2018 році також буде святкуватися 6 і 18 січня. Увечері перед Різдвом влаштовувалися колядки, готували кутю з пшениці, а період між двома сочельниками називали святками.

Які цікаві факти про сочельнике необхідно дізнатися у 2018 році

Святвечір Різдвяний і Водохресний: якого числа будуть відзначати в 2018 році

 • Святвечір – не свято, а особливий вечір перед важливою подією;
 • Головною прикрасою в Різдвяний святвечір був Дідух - сніп сіна, поміщений у вазу, який ще влітку заготовляли;
 • У Святвечір дотримується суворий піст, який забороняє здійснювати прийом їжі до першої зірки;
 • Стіл в передсвятковий вечір накривається з 12 пісних страв;
 • Кутя – обов'язкова страва цього вечері;
 • Напередодні Різдва збігається з давньослов'янським святом Колядою;
 • У Водохресний Святвечір освячують воду, яка наділяється цілющою силою.
 • Відео розповідь про те, що таке Святвечір і як необхідно провести цей день у 2018 році

  Походження Святвечора

  Святвечір Різдвяний і Водохресний: якого числа будуть відзначати в 2018 році
  Назва «Святвечір» інтерпретують по-різному:

 • У народі воно походить від назви пшеничної каші «сочиво»;
 • Церквою позначається, як Святий вечір.
 • Спочатку, Різдво і Хрещення святкувалися в один день, внаслідок чого був тільки один Святий вечір. Деякі християни і донині дотримуються цієї традиції (Вірменська апостольська церква).

  Якого числа в 2018 році християни і слов'яни будуть відзначати Різдвяний Святвечір


  Святвечір Різдвяний і Водохресний: якого числа будуть відзначати в 2018 році

  Яка перша зірка у Віфлеємі сповістила Народження Господа


  За церковними канонами в останній день Різдвяного посту - 6 січня - забороняється вживати їжу до появи першої зірки, що іменується Віфлеємською. Саме перша зірка ознаменувала народження Христа, а її світло дозволив трьом волхвам відшукати Ісуса і піднести йому свої дари. Так і дотримання посту (тілесне і духовне очищення) – це свого роду дар від Бога праведного християнина.

  В язичницькому минулому слов'яни в цей день (6 січня) зустрічали Коляду. Існує кілька версій про те, хто він такий. За деякими припущеннями – це Бог кругообігу («коло» в перекладі означає коло). За іншими твердженнями – він є першим днем нового року. За існуючими традиціями, де тісно перетинаються церковні правила і народні звичаї, стає зрозуміло, що з прийняттям християнства ці два свята сплелися воєдино.

  Християнські традиції в Різдвяний Святвечір

  Святвечір Різдвяний і Водохресний: якого числа будуть відзначати в 2018 році
  Християни тримали піст, відвідували вечірню службу. По поверненню додому запалювали лампади перед іконами і читалися спеціальні молитви, присвячені Різдву. На стіл викладалася суха рослинність (солома чи сіно), а поверх неї стелився чиста скатертина. Цей звичай символізує народження Ісуса у хліві (у даний час ця традиція зазнала деяка зміна: маленький пучок сіна кладеться поверх скатертини). Потім накривався стіл 12 пісних страв, і з появою першої зірки, всією родиною приймалися за передсвятковий вечерю.

  Відео огляд святкових страв на Святвечір


  Кутя (відварні пшеничні, ячмінні або рисові зерна, з додаванням горіхів або родзинок, приправлені медом або ситою) та узвар (напій, зварений на воді з додаванням фруктів) були головними стравами вечора. Кутя, будучи атрибутом поминального столу, і узвар (компот), рахований ритуальним блюдом з приводу появи на світ немовляти, у своїй сукупності несли сакральний сенс, де з'єднуються поняття «кінця» і «початку»:

 • прощання зі старим роком і зустріччю нового (старослов'янська звичай);
 • предуготованная смерть Христа натомість життя й духовного відродження людства;
 • пам'ять про прабатьків і благонадеяние на продовження роду.
 • Які язичницькі обряди і традиції святкування Святвечора збереглися до 2018 року

  Святвечір Різдвяний і Водохресний: якого числа будуть відзначати в 2018 році
  Хоча церковні канони не підтримують багато народні звичаї, тим не менш, святкування Різдвяного і Водохресного Святвечора будуть актуальні і в 2018 році. У ці дні - 6 і 18 січня - споруджували і наряджали велику ляльку, звану «Дідух» (дух Коляди), встановлювали на головній площі, де він залишався протягом усіх святок.

  Молодь наряджався в різні костюми, одягали маски тварин. Головним персонажем була коза (або вівця), як символ життєвої сили. Для цього один з юнаків одягав кожух, вивернутий хутром назовні, особа змащував сажею, а голову покривав шапкою з рогами з соломи. І всі дружною юрбою ходили по селі і колядували.

  Перед вечерею глава сімейства з кутею тричі обходив своє господарство і розкидав частування по кутах на знак того, щоб рідні і тварини не хворіли, а в будинку протягом усього року панувало благополуччя.

  Діти залазили під стіл і пищали, як курчата – обряд сприяв здоров'ю і плодючості домашньої птиці.

  Вечір був сильний у прогнозах, тому незаміжні дівчата збиралися в лазні і ворожили (хоча це дійство засуджується церквою).

  Водохресний Святвечір

  Святвечір Різдвяний і Водохресний: якого числа будуть відзначати в 2018 році
  У віці тридцяти трьох років Христос прийшов до Іоанна Предтечі, який хрестив людей в Йордані, звертаючи їх у віру, і відкриваючи їм шлях у Царство Боже.

  Зрозумівши, що перед ним Син Небес, Предтечі сказав: «Мені треба хреститися від Тебе, і чи тобі йти до мене?...». Але Ісус наполіг, і таїнство хрещення було виконано, по завершенню якого Бог явився світу в трьох втіленнях:

 • Батька, молвившего голосом і вказуючи з небес на свого сина;
 • Сина Божого (хрест);
 • Святого Духа (у вигляді білого голуба, що зійшла з небес).
 • Звідси і з'явилися обидві назви прийдешнього свята: Хрещення (Спаситель прийняв віру) та Богоявлення (Бог явився світу в трьох особах).

  Біблія, Євангеліє Від Матвія 3:16. І, охрестившись, Ісус зараз вийшов із води, - і ось відчинилось Йому небеса, і побачив Іоанн Духа Божого, Який сходив, як голуб, і злинув на Нього.

  Цікаве відео про Водохресний Святвечір і як слід його провести в 2018 році


  Майбутній свято дуже серйозний (як в народі кажуть: «велике свято»), тому і напередодні перед ним також має величезне значення.

  Вранці Водохресного Святвечора в храмах звершується літургія, по завершенні якої відбувається водосвяття. Святою водою люди окропляли будинок, рідних і худобу, захищаючи все навколо від нечистої сили.

  Допомогу Святої води для людей у Водохресний Святвечір

  Святвечір Різдвяний і Водохресний: якого числа будуть відзначати в 2018 році
  У цей вечір люди прямували до церкви і набирали ємності святою водою. Причому серед присутніх були не тільки істинно віруючі люди, але й ті, хто не суворо дотримується канонів церкви, але переконані, що водохресну воду можна пити, так як вона має цілющі властивості. За правилами, її необхідно пити натщесерце, попередньо помолившись.

  Отже, Святвечір – це не свято, а особливий вечір напередодні двох Великих свят, який необхідно провести за особливими правилами.

  Кілька музичних відео привітань для Святвечора
  Рекомендуємо для перегляду

  Додати коментар
  Ваше ім'я:  


  -