Місяць Рамадан (Рамазан) у 2018 році: початок та кінець посту

Рамадан – священний дев'ятий місяць в ісламі. В цей час мусульмани дотримуються посту (саум), вдень відмовляючи собі в пиття, їжі, куріння та інших задоволеннях. Ісламський календар заснований на місячних циклах. Місяці починаються в молодий місяць і кожен рік припадають на різні дні. У 2018 році Рамадан пройде з 17 травня по16 червня. У різних державах дати можуть відрізнятися в залежності від способу їх визначення.Місяць Рамадан (Рамазан) у 2018 році: початок та кінець посту
У 2018 році священний місяць Рамадан припадає на 17 травня-16 червня

Піст в Радаман


Під час Рамадану заборонені:


свідоме денне споживання рідини та їжі;
куріння, включаючи кальян і інші суміші;
статева близькість.Можна такі дії:

неусвідомлене вживання рідини та їжі;
введення ін'єкцій, здача крові і кровопускання;
купання і чищення зубів, якщо вода не потрапляє в ротову порожнину;
поцілунки;
проковтування слини і мокроти, яка не потрапила в рот;
мимовільна блювання.
Зміст обмежень у тому, щоб показати відданість Аллаху, приборкати негативні риси особистості (в ісламі їх називають нафс), які підштовхують нас до зла. У перекладі «Рамадан» означає «пекучий», «палючий». У східних країнах дотримання посту ускладнює погода, навіть якщо він випадає на осінь або весну. Обов'язкова умова – щодня повторювати ният (намір) здійснити пост між нічною і ранковою молитвою. Нехтування цим правилом порушує умови саум.


Піст недійсний без духовного очищення. Віруючі відмовляються від гріховних думок та розваг, здійснюють намаз з великою старанністю, читають Коран і роздають подаяння – обов'язкові (закят) та добровільні (садака). Мусульмани вважають, що в Рамадан значимість благих справ і паломництва зростає в сотні разів. Крім того, дев'ятого місяця ісламського календаря до обов'язкових намазам додається добровільний – таравіх.Місяць Рамадан (Рамазан) у 2018 році: початок та кінець посту
Трапеза в Рамадан може відбутися тільки рано вранці і після заходу

Таравіх починається після нічної молитви (іша) і триває до світанку. Його назва перекладається як «перепочинок», «відпочинок». Після кожних чотирьох раакатов віруючі переводять дух, воздаючи хвалу Аллаху або слухаючи імама. Таравіх здійснюють в групах і поодинці. Добровільний намаз в священний місяць нагороджується так само, як обов'язковий. Якщо віруючий раніше припинив молитися, в Рамадан він може відновити вчинення намазу.


Харчування в Рамадан


Під час посту мусульмани їдять два рази на добу – вранці і відразу після заходу сонця, перед молитвою (дуа). Перша трапеза називається сухур, друга – іфтар. За традицією, прийом їжі починається з фініків і води. Пропуск однієї з трапез не порушить умови посту, але буде недотриманням Сунни пророка Мухаммада.


Звільнення від посту


Не всі мусульмани виконують суворі умови саум. Від посту звільняються неповнолітні та люди з психічними відхиленнями. Літні віруючі, які не можуть огранити себе в харчуванні, готують їжу для жебраків. Вагітні, які нещодавно народили та жінки, які годують грудьми починають пост, коли їм дозволить здоров'я. Мандрівники, які в Рамадан знаходяться далеко від дому, виконують саум по поверненню.Місяць Рамадан (Рамазан) у 2018 році: початок та кінець посту
Літні віруючі, яким не можна дотримуватися посту, готують їжу для бідних

Пропуск посту без важливої причини – гріх. Якщо віруючий порушив саум з-за важкої хвороби або хайда (менструації), він постить один день у вибране їм час до приходу наступного Рамадану, або надає незаможному певну суму. Також закони ісламських країн забороняють їсти, пити, палити, жувати жуйку або слухати музику в людних місцях під час Рамадану, навіть якщо людина не дотримується посту. У багатьох містах, де проживає багато мусульман, це правило залишається негласним.


Завершення посту


Заключні десять днів посту — найвідповідальніші для мусульман. Деякі віруючі йдуть наприклад Мухаммада і усамітнюються на цей час в мечеті. Ритуал називається ітікаф. Перед його початком віруючі промовляють обітницю, а в мечетях — моляться і читають Коран. Вони можуть покинути храм, щоб пройти обряд обмивання і справити нужду. Якщо людина піде з мечеті без поважної причини або втратить свідомість, ітікаф не буде зарахований.


На 27-е добу Рамадану мусульмани відзначають Ніч аль-Кадр (Ніч приречення). За ісламськими канонами, в цей день 610 року Мухаммад побачив першу суру Корану. Коли пророк молився у печері Хіра, до нього прийшов архангел Джабраїл із сувоєм і наказав читати написане. У Ніч приречення віруючі читають священну книгу і каються в гріхах.Місяць Рамадан (Рамазан) у 2018 році: початок та кінець посту
У заключні 10 днів Рамадану віруючі за бажанням роблять ітікаф

Рамадан завершує Ураза-байрам (Ід аль-Фітр) – триденне свято розговіння. Мусульмани починають день з молитви ід-намаз, яку вимовляють лише двічі на рік. Віруючі вітають один одного словами «Ід мубарак!» («Благословенного свята!»), надягають кращі вбрання, збирають пожертви. В честь Ураза-байрам мусульмани влаштовують багатий обід, на який запрошують друзів і родичів. Діти і дорослі веселяться, грають в традиційні ігри і вручають один одному подарунки.


Перший день свята – неробочий в мусульманських країнах і російських регіонах, де велика частина населення сповідує іслам: Башкортостані, Дагестані, Татарстані, Кабардино-Балкарії, Чечні і так далі. Виняток становлять федеральні органи, які працюють без вихідних. Приватні установи і школи можуть влаштувати канікули на три святкових дні.


Рекомендуємо для перегляду

Додати коментар
Ваше ім'я: