ГоловнаКонтакти

Хрещення – важливе християнське свято

Рекламний блок

201015-f9e91-36783740--ua769c.jpg

Хрещення Господнє - одне з головних християнських свят. Цією подією закінчуються різдвяні святки, які слідують за Новим роком і тривають з 7 по 19 січня. Свято «Хрещення» відзначається щороку 19 січня православними віруючими, і свято «Богоявлення» відзначається 6 січня католиками.

Цей день пов'язаний з хрещенням Ісуса Христа в річці Йордан. У часи його земного життя хрестили тільки дорослих людей, які свідомо прийшли до віри в єдиного Бога. Господь, занурюючись у річку Йордан освятив не тільки воду, але і всю землю. В той момент всі присутні почули Голос з неба: «Цей є Син Мій улюблений, в якому Моє благовоління». При хрещенні Спасителя світу з'явилася Пресвята Трійця: Бог Отець, Син Божий і Святий Дух. Людям відкрилася справжня релігія, таємниця про Єдиного Бога в трьох Особах.

В церквах в день Хрещення священики освячують воду особливим чином - великим Йорданським освяченням і називають воду хрещенської. Раніше люди могли пити її з річки або озера. Просвердлювали в льоду лунку у формі хреста, і батюшка, помолившись над водою, опускав в ополонку хрест. Парафіяни найближчій церкві в цей час співали псалми. Люди вірили, що цілюща вода здатна вилікувати від недуг і поправити здоров'я. Кожен чоловік намагався якомога більше випити святої води, щоб весь рік бути здоровим і сильним духом. Звичай занурюватися в ополонку з освяченою водою зберігся і до нашого часу. Вважається, що таке таїнство додає бадьорості і допомагає вигнати злих духів. Хрещеною водою також окропляли житла, щоб вигнати з кутів кімнат нечисту силу.

67797573_fa57a10874cft1.jpgНапередодні свята називається Святвечором. У цей день православні християни повинні дотримуватися строгий піст. У їжу дозволяється вживати тільки сочиво - варені зерна пшениці з медом і родзинками. Звідси й назва «святвечір». Такий піст триває до виносу свічки після ранкової Літургії і першого причастя водохресною водою.

У католицькій церкві свято отримало назву Богоявлення. Спочатку він відзначався в один день з Різдвом Христовим 6 січня, але згодом у IV столітті Різдво було перенесено на 25 грудня. У католиків у центрі уваги свята лежить церковне сказання про поклоніння немовляті Ісусу трьох язичницьких королів - магів-Каспара, Мельхіору і Бальтазара. Ці волхви принесли немовляті Христу дари і першими донесли до всього світу звістку про його народження. Тому свято Богоявлення отримало також назву «Свято волхвів».

В цей день кожен католик приносить з костелу освячений крейду і пише їм на дверях будинку три літери: К, М, Б». Люди вірять, що ці літери, як магічне прапор, відганяють злі сили і охороняють будинок з його мешканцями. Крейда, як свята вода у православних, зберігається весь рік і володіє незбагненними чудодійними властивостями.

110288675.jpgХрещення не прийнято відзначати великим святом. В цей день люди не водять хороводи, не співають пісні і не гадають. Але існують прикмети та повір'я, пов'язані з святом Водохреща. 18 січня за православним звичаєм люди ставили хрести вугіллям або крейдою над дверима, вікнами і печами. Захистивши свій будинок зображенням хреста, вони вважали, що захищені від бісівського впливу.

Існувало повір'я, якщо господарі після служби повернуться додому найпершими, то і врожай вони зберуть теж першими. Сіно, на якому під час коляд перебувала кутя, віддавали тваринам, як засіб від хвороб і вигнання нечистої сили, відьом. По погоді, яка стояла на Хрещення, люди визначали погоду майбутнього літа: якщо день видався сонячним, то вважалося, що літо буде гарячим. Хрещенські морози віщували родючість. Люди вірили, що в переддень Водохреща небо відкривається: про що йому помолишся, те і збудеться.

Вважалося гріхом полоскати білизну в річці раніше, ніж через тиждень після закінчення водохресного в ній водоосвячення, так як ця вода, за народним переконанням, протягом семи днів зберігає свою святість. Коли у воду занурюється хрест, вся нечиста сила біжить від нього геть, але, якщо в ополонці полоскати білизну, то диявольська сила схопиться за нього і вилетить наверх.

Хрещення Господнє має глибоку історію, і донині вважається одним з головних християнських свят. Але не потрібно забувати, що це церковне свято і ставитися до нього необхідно належним чином. День Хрещення - це час згадати про наших обітницях до Бога!

Рекламний блок

Рекомендуємо для перегляду

Додати коментар
Ваше ім'я:  -
загрузка...