ГоловнаКонтакти

Вигляд справжнього Діда Мороза

Рекламний блок

10(2).jpg

Історія появи персонажа Діда Мороза йде корінням в далеке минуле. Російська Мороз - це нащадок язичницьких духів і персонажів народних повір'їв, казок. Ще до появи християнства на Русі наші предки вірили в те, що духи померлих охороняли свій рід. Тому, щоб нагородити їх за турботу, люди кожну зиму дарували їм подарунки.

У переддень свята Новий рік сільська молодь одягала маски, ходила по хатах і колядувала. Колядники виступали в якості духів предків, які отримували нагороду за турботу про живих. Серед цієї молоді був ватажок, яким заборонялося розмовляти, і він одягнений був страшніше всіх. Це був найстаріший і грізний дух, якого називали Дідом. Цілком можливо, що це і є прообраз сучасного Діда Мороза. Тільки з роками він подобрішав і не приходить за подарунками, а сам обдаровує людей.

3295_4.jpgЗгідно іншої версії прапрадідом сучасного російського Діда Мороза був герой російських народних казок «Морозко» або «Мороз червоний ніс». Спочатку його називали Дідом Тріскуном, а також Карачуном або Зимником. Його представляли маленьким дідком з довгою бородою й суворими, як російські морози вдачею. З листопада по березень Тріскун був господарем на землі. Він бігав по лісах і стукав своїм ціпком, чому траплялися тріскучі морози. У російських казках Дід Мороз зображується як химерний, суворий, але справедливий дух зими. Деякі північні народи і сьогодні намагаються задобрити старого Мороза, кидаючи на поріг своїх будинків м'ясо, пироги, щоб дух не сердився і не ображав.

Створення образу Діда Мороза як обов'язкового персонажа новорічного свята відбулося в радянський час в кінці 1930-х рр.., коли після декількох років заборони в країні знову була дозволена Ялинка.

Сказати однозначно, де живе російський Дід Мороз складно. Одні стверджують, що він родом з Північного полюса, інші кажуть – з Лапландії. Але точно ясно, що Дід Мороз живе на крайній Півночі. У грудні 1998 року резиденцією російського Діда Мороза був оголошений розташований на півночі Великий Устюг Вологодської області.

Діда Мороза, згідно з давньою міфологією, представляють як сивого старого з бородою до підлоги, довгою товстою шубі, валянках, у шапці, руковицах і з посохом, яким він морозить людей.

Густі, сиве волосся й борода – це єдина деталь образу, не перетерпіла за тисячоліття ніяких значних змін. Вони несуть величезний символьний характер, позначаючи могутність, щастя, благополуччя і багатство. Шуба обов'язково червона, хоча сьогодні зустрічається і в синьому кольорі, розшита сріблом і облямована лебединим пухом, а також допустимий біле хутро. Шапка Діда Мороза теж червоного кольору з білою облямівкою лебединим пухом, у формі полуовала, розшита сріблом і перлами. Трипалі рукавички або рукавиці – білі, розшиті сріблом – символ чистоти і святості все, що він дає з своїх рук. Трехпалость вважається символом приналежності до вищого божественного начала ще з 5 тисячоліття до н. е. Пояс – білий з червоним орнаментом – сильний оберіг, символ зв'язку предків і нащадків. У наші дні не збереглася відповідна кольорова гамма і символьний сенс, таким чином, втрачено.

Взуття – срібні або червоні, шиті сріблом чоботи з піднесеним носком. А в морозний день Дід Мороз одягає білі, шиті сріблом валянки. Білий колір і срібло – це символи місяця, святості, півночі, води і чистоти. Саме по взуттю можна відрізнити це справжній Дід Мороз або немає.

Посох – кришталевий або сріблястий. Його завершує лунница (стилізоване зображення місяця) або голова бика – символ влади, родючості і щастя. У наші дні важко знайти палицю, відповідає цьому опису.

3293_4.jpgЇздить Дід Мороз на трійці коней у супроводі красивої супутниці – онуки Снігуроньки. З'явилася вона на світ у 1873 році, завдяки однойменній п'єсі-казці А. Н. Островського, який художньо змалював один з варіантів народної казки про дівчину, виліпленої з снігу і растаявшей від теплих сонячних променів. Лірична, красива історія про Снігуроньку сподобалася багатьом.

Снігуронька – це символ застиглих вод. Це дівчина, яка одягнена тільки в білі одежі. Її головний убір - восьмипроменевий вінець, шитий сріблом і перлами. Сучасний костюм Снігуроньки найчастіше відповідає історичного опису.

З плином часу вигляд Діда Мороза зазнав змін, але основні його відмінні риси характеру та атрибути одягу залишилися колишні. Сучасний Дід Мороз продовжує щороку радувати нас своєю добротою і допомагає невпинно вірити в чудеса!

Дід Мороз і Снігуронька увійшли в суспільне життя країни як обов'язкові атрибути зустрічі Нового року. А Снігуронька як і раніше допомагає своєму дідусеві веселити дітей іграми, водити хороводи біля ялинки і дарувати подарунки. І зовсім не важливо, що Ви не вірите в Діда Мороза, головне, що Ви вже не можете уявити собі Новий рік без його веселих жартів, загадок, подарунків, які перетворюють звичайний день у чарівне свято.

Рекламний блок

Рекомендуємо для перегляду

Додати коментар
Ваше ім'я:  -
загрузка...