ГоловнаКонтакти

Святкування Нового року за Петра I

Рекламний блок

Празднование Нового года при Петре I

Час правління Петра Великого стало для новорічного свята переломним моментом. Вторячи західного укладу життя, Петро переніс початок року з першого вересня на перше січня, а календар змінив з юліанського («створення світу») на григоріанський («від Різдва Христового»). Ось так і розпочався на російській землі замість 7208 року - 1700-й.

Перехід був складним і тривалим, довгий час у документах позначали дві дати, а люди зовсім не відразу звикли до святкування початку нового року в середині зими. Але в ті дні все було гармонійним, Різдво відзначалося 25 грудня, і 1 січня було вільним від посади вдень, а значить, нічого не заважало бурхливих святкувань. Петро I в перший же рік постановив продовжувати безперервне веселощі рівно сім днів до ряду. У новорічну ніч на Червоній площі влаштували пишний парад і феєрверк. 1700-й новий рік, а також наступні чотири роки головні святкування ще проводилися в Москві, потім - у нової столиці Санкт-Петербурзі.

Масовий характер в ті роки носили народні гуляння, на площах проводилися маскаради, стріляли з гармат, запалювали смоляні бочки, влаштовувалися «потішні вогні» (так раніше називалися феєрверки) . В указі Петра пропонувалося прикрашати будинки та під'їзди до них ялиновими, сосновими і ялівцевими гілками, вбираючи їх фруктами, овочами, цукерками і горіхами. "...За великим та проїжджих вулицях знатним людям і будинків нарочитых духовного і мирського чину, перед воротами учинити деякі прикраси від древ і гілок соснових і ялинкових... а людям убогим кожному хоча за деревця чи гілці на воротях або над храминою своєю постав..."

Час правління Петра Великого стало для новорічного свята переломним моментом.

Кожна прикраса мало своє значення, яблука, наприклад, символізували родючість, горіхи - незбагненність божественного буття. А от після смерті Петра I на якийсь час прикрашати ялинові гілки перестали. Тільки на трактирах ці елементи новорічного оздоблення залишили, причому перебували там вони протягом усього року - так і з'явилася назва «йолки-палки».

Празднование Нового года при Петре IВарто сказати, що до святкування взимку піддані Петра I були почасти навіть готові, так як раніше в ці дні відзначалися святки. Гуляння, багаття, катання на санях, хороводи, ворожіння, все це переплелося з привнесеними Петром нововведеннями і перетворилося на очікуване всіма веселощі. Вечір, що передує новорічної ночі, отримав назву «щедрий». Було прийнято накривати наскільки можна багатий і красивий стіл. Господарі ставилися до цього з великою увагою, так як він уособлював достаток, очікує сім'ю в наступному році. Центральним стравою найчастіше ставав молоденький порося, смажений на рожні, спеціально до свята пекли пироги, варилися компоти, узвари, киселі і пиво.

Рекламний блок

Рекомендуємо для перегляду

Додати коментар
Ваше ім'я:  -
загрузка...