Старий Новий рік

1.1 (2).jpg

Всім знайоме словосполучення Старий Новий рік! Багато його відзначають. Але чи всі ми насправді знаємо, що це за свято, з чим він пов'язаний, «з ким» він до нас прийшов і чому прижився? Про це і багато чому іншому по порядку.

Зміна систем літочислення - ось що стало основною причиною святкування Нового Року за старим стилем». Старий Новий рік – це всім нам добре відомий Новий рік, тільки за юліанським календарем, який використовується російською православною церквою. Що примітно, появою цього самого юліанського календаря ми зобов'язані Гаю Юлію Цезарю, що його ввів в 45 році до н. е. На григоріанський календар (його ввів папа Римський Григорій XIII) Росія перейшла тільки 24 січня 1918 року, в той час як західні країни зробили це ще в 1582 році н. е.

Так у чому ж була основна необхідність переходу з одного календаря на інший? Якщо абстрагуватися від цифр і формул, то причина переходу на нове літочислення була в наступному: насправді у році 365 днів і ще приблизно чверть дня, яку враховувати було досить складно в часи користування юліанським календарем. Регулярна «втрата» цієї «четвертинки» з роками призводила до помітного тимчасового дисбалансу. Щоб зберегти стабільність настання світанків і заходів, було прийнято рішення перейти на більш точну григоріанський систему літочислення, яка ліквідувала щорічне розбіжність у часі. Іншими словами, григоріанський календар більш точний з точки зору опису процесу обертання Землі навколо Сонця. Розбіжність між юліанським і григоріанським календарем, на даний момент, становить 13 днів.

1.1.jpg Чому ж донині російський народ зберіг традицію святкувати Старий Новий рік з 13 на 14 січня, незважаючи на те, що вся Росія вже з 1918 року зустрічає Новий рік з 31 грудня на 1 січня? Все тому, що ще до революції свята мали трохи іншу послідовність. Різдво святкувалося 25 грудня, а Новий рік ішов слідом за ним – його святкували через 6 днів. З-за того, що Російська Православна Церква вирішила не переходити на новий календар, гучне застілля з гуляннями припадало саме на Різдвяний піст. З-за цього віруючі люди не могли повноцінно приєднатися до загальних веселощів. Це послужило тому, що і в наші дні багато віруючі продовжують святкувати Новий Рік «за старим стилем» вже після закінчення посту, коли можна повеселитися на славу.

Старий Новий рік є неофіційним святом, проте його все одно відзначають в Росії і в інших країнах: Україні, Казахстані, Білорусії, Вірменії, Грузії та ін. Це відбувається в силу православних традицій, шануванням яких відрізняються саме ці країни.

1.1.2.jpgУ Старий Новий рік прийнято збиратися всією сім'єю за святковим столом. За традицією, в цей день на столі присутні кутя, пироги, страви з м'яса і навіть каша – на ній раніше було прийнято гадати на майбутній рік. Так само, в цей день є звичай варити вареники «з сюрпризами»: щоб порадувати близьких, «сюрпризи» у варениках виключно приємні. І, звичайно ж, який святковий стіл без напоїв!

В наші дні святкують Новий рік «за старим стилем» не тільки віруючі після закінчення посту, але і багато інших, хто вважає, що чим більше приводів для свята, тим краще. Тому, не знімайте новорічні іграшки з ялинки раніше часу! Зустріньте Новий Рік ще раз, але вже з 13 на 14 січня у вузькому сімейному колі, накрийте стіл, подаруйте один одному незвичайні подарунки, душевне тепло і увагу!


Рекомендуємо для перегляду

Додати коментар
Ваше ім'я: