ГоловнаКонтакти

Новий рік у Великобританії

Рекламний блок

i.jpg

У Великобританії святкування Нового року (англ. New Year) проходить у ніч з 31 грудня на 1 січня за Григоріанським календарем. Новий рік вважається менш важливим святом, ніж Різдво, і тому відзначається без подарунків. Тим не менш, в Шотландії все навпаки.

Новий рік, на відміну від Різдва, святкується не тільки вдома в колі сім'ї.

До улюблених новорічних ласощів британців відносяться: яблучний пиріг, вівсяні коржі круглої форми з отвором посередині, пудинг, сир кеббен, а з гарячих страв - смажений гусак, біфштекси. У Шотландії також випікають незвичайний пісочний торт з мигдалем, горіхами, марципановими фігурками та національними символами з цукру. Також господині готують індичку з каштанами та картоплею, брюссельську капусту тушковану та м'ясні пироги. Традиційний англійський новорічний напій - пунш.

Зазвичай всі новорічні прикраси залишаються в будинку з Різдва до них відносяться гілочки гостролиста, омели і плюща, які вішають над дверима, на люстри і світильники для ванної. Зрозуміло, центральне місце займає ошатно прикрашена ялина.

У Великобританії не прийнято дарувати дорогі і великі новорічні подарунки, так як свято вважається лише продовженням Різдва. Тим не менш, близькі люди обмінюються корисними дрібницями і сувенірами начебто брелків, свічок або красивих чайних ложок. Подарунки лунають з допомогою жеребу. Також дарують невеликі листівки і ялинкові іграшки.

В кінці грудня по вулицях Лондона проходять святкові ходи - Лондонський новорічний парад, в якому беруть участь більше десяти тисяч чоловік, включаючи музикантів, фокусників і ряджених; Китайський парад з танцями, піснями і невід'ємними феєрверками; багато інші вуличні карнавали з участю Санта-Клауса і героїв казок - Березневого Зайця, Панча, Шалтая-Базікаючи.

З Новим роком в Британії пов'язано багато старовинних ритуалів і спостережень.

 • Прийнято, коли годинник починає бити північ, відкрити задні двері будинку і випустити Старий рік, а з останнім ударом впустити Новий рік в передні двері.
 • · Якщо після дванадцятого удару в дім зайде молодий чоловік з темним волоссям (перший гість), то наступний рік буде вдалим. Перший гість має принести хліб, вугіллячко і щіпку солі. Після того, як він спалить вуглик в каміні, всі вітають один одного, а гостя, який приніс удачу, обов'язково годують.[3]

 • · Закохані під бій Біг Бена цілуються під омелою - вважається, що це забезпечить їм міцні відносини в новому році. Поцілунок з тим, хто стоїть під омелою в центрі кімнати, за повір'ям, дає успіх і щастя на весь прийдешній рік.[3]

 • · На вулиці Королівська миля в Единбурзі прийнято підпалювати бочку з дьогтем і «позбавлятися» тим самим від усього старого, включаючи минулий рік.[4]
 • · Великобританії

  · Кінець грудня приваблює туристів у Великобританію своїми новорічними розпродажами в бутиках, а так само різдвяними фестивалями та ярмарками.Новий Рік майже не відзначається, неприняты в цей день і подарунки. Справжнім святом є попереднє Різдво, Новий Рік проходить майже непомітно як продовження різдвяних гулянь. Так що якщо їхати до Великобританії на Новорічні свята, так краще приїхати раніше, що б застати Різдво. Але ось в Шотландії все відбувається навпаки, як і в багатьох інших країнах, в тому числі і у нас. Так само на відміну від Різдва Новий Рік у Великобританії можна святкувати і поза кола сім'ї, це можна робити з друзями в клубі і так далі. В місцеві клуби з'їжджаються туристи з інших країн Європи, справа в тому, що так весело проводити новорічну ніч як в Лондонських клубах не вміє ніхто.

  · Якщо цінні подарунки і не прийняті на Новий Рік, то прийти в гості без солодощів або шампанського ніяк не можна, ще популярним частуванням у святкову ніч є яблучний пиріг, пудинг, сир кеббен, вівсяні коржики, біфштекси і смажений гусак. Хоча замість шампанського нерідко йде в хід такий напій як пунш.

  · Святкові ходи тривають весь кінець грудня, наприклад серйозні гуляння щороку влаштовуються в Лондоні. Новорічний парад за участю музикантів, ряджених, фокусників з феєрверками. Карнавальні ночі влаштовуються і з участю китайського або східного параду.

  · З Новим Роком у Великобританії пов'язані багато звичаї і традиції, наприклад, вважається, що коли годинник б'є дванадцять разів потрібно відкрити задні двері будинку і випустити Старий рік, а з останнім ударом встигнути в парадні двері впустити Новий рік, таке можливо звичайно якщо в наявності є необхідна кількість дверей. Першим гостем, який увійшов в будинок після Нового року, неодмінно повинен бути чорнявий молодий чоловік з хлібом, вугіллям і сіллю. Вугілля йому потрібно спалити в каміні, після чого гостя необхідно почастувати їжею зі столу.

  · Традиційно закохана молодь цілується під бій Біг Бена під омелою (дубові ягоди - вічнозелене чагарникова рослина).

  · Якщо на Новий Рік потрапите у Едінбург, то знайте, що тут прийнято в новорічну ніч підпалювати бочку з дьогтем, таким чином, тут позбавляються від усіх невдач, що минає.

  Різдво - одне з найулюбленіших домашніх свят Сполученого Королівства. Але Новий Рік для англійців - це щось особливе! Яскраві феєрверки злітають, висвітлюючи і без того яскраві міста. Вулиці заповнені радіючих людьми. Лондонські клуби гарні в будь-який час року - деякі з них настільки відомі, що європейська молодь їздить туди на вечірки навіть з Парижа та Амстердама! До новорічного свята в клубах і ресторанах завжди готують щось особливе, що вразить уяву всіх зайшли на вогник! Крім клубного життя туристи зможуть насолодитися музичними різдвяними фестивалями (до 23 грудня) і сезонними розпродажами в найбільших універмагах Лондона.

  LondonChristmas.jpg

  На різдво всі вікна сільських будинків висвітлені у Великобританії свічками, тому серед місцевих жителів ніч під різдво називається "ніч свічок". В Англії в наші дні у святвечір замість традиційного різдвяного колоди запалюють товсту різдвяну свічку. В Уельсі запалені свічки у різдвяне свято прикрашали не тільки приватні будинки в сільських місцевостях, але і сільські церкви і каплиці. Свічки для прикраси церкви виготовляли і дарували священика жителі приходу. У багатьох селах незадовго до свята жінки влаштовували змагання на кращу прикрасу різдвяних свічок. Ці прикраси робилися із смужок кольорового паперу, фольги, золотих та срібних ниток, яскравих стрічок та ін. У деяких областях Уельсу з такими ж прикрашеними і запаленими свічками в руках жителі приходу йшли на ранкову обідню, починала раніше в 2-3 години ночі. Багато подібних свічок запалювали в цю ніч і в приватних будинках

  Ще з часів середньовіччя старі обряди ряжения стала використовувати церкву для того, щоб дати народові живі враження про біблійних історіях. Таким чином виникли "містерії" - драматичні представлення таких релігійних сцен, як благовіщення, відвідування немовляти Христа трьома мудрецями Сходу та ін. Учасники драматичних версій біблійних історій були зазвичай у масках або з закритим хусткою особою, як і виконавці давніх язичницьких обрядів. З вистав подібного роду у англійців була особливо поширена драматична гра-пантоміма про св. Георгія та дракона, широко відома і в багатьох інших країнах.

  У Шотландії в середні століття на різдво виконувалася дуже давня гра - пантоміма, звана голосхан (goloshan). Про цій грі зустрічаються згадки в старих письмових шотландських джерелах. Схожа з голосхан гра-пантоміма була раніше поширена в тих областях Англії, де сильні були кельтські традиції - в Корнуэлле і південно-західних графствах. В основі гри лежить, мабуть, міф про воскресіння природи після тривалої смерті, так як сутність п'єси полягає в тому, що головний герой її, званий Галгакус (Galgacus), Голосхан (Goloshan) або Галациан (Gala-tian), убитий в битві македонським королем Фалкирком або в інших варіантах Чорним лицарем і повернуто до життя доктором Бельзебалом (Beelzebal) або просто доктором Брауном.

  Магічне значення різдвяних обрядів убирання було забуто давно, тепер ряженье ще зберігається по всій Англії як розвага; виконують такі обряди в більшості випадків підлітки. Сліди цих древніх магічних обрядів можна бачити в влаштовуються в Англії в минуле час і зараз різних пантомімах і маскарадах. Про маскарадах і пантомімах на різдво є відомості вже від XIV - XV ст. Так, в одному з джерел сповіщається, що в 1377 р. була влаштована різдвяний карнавал при шотландському королівському дворі для розваги маленького принца Річарда. В казначейських реєстрах Шотландії XV ст. часто перераховуються кошти, витрачені на пристрій придворних маскарадів на різдво .

  З пристроєм маскарадів був пов'язаний і ще один цікавий звичай у Британії: на 12 днів святок в кожному палаці або замок вибирався розпорядник всього свята, названий в Англії "Лорд безладу" (Lord Misrule), а в Шотландії - "уявний абат" (Abbot of Mock). Лордом безладу вибирався той, хто міг добре жартувати, влаштовувати різні розваги, карнавали. Він сам добирав собі свиту, члени якої були виряджені в яскраве плаття, прикрашене стрічками і дзвіночками. У Шотландії в свиті "уявного абата" брали участь такі характерні для народних процесій ряджених персонажі, як Хобі-хорс - "Хобі-horse" - хлопець, який зображав кінь. Такий галасливій компанії і особливо її керівнику дозволялося робити все, що вони захочуть - вриватися в будь-які будинки, щоб зіграти яку-небудь жарт над їх мешканцями, влаштовувати ігри, танці та інші розваги. Цей звичай був заборонений Генріхом VIII.

  На всі ці старі традиційні звичаї з великою силою обрушилася нова протестантська церква в XVII ст. Особливим піддавався гонінням свято різдва в пуританської Шотландії. Кожен язичницький обряд і звичай, що навіть самий невинний, був безжально проклятий церквою. Так, за записами церковної сесії в 1574 р., було звинувачено кілька чоловік через ігри, танці, спів різдвяних пісень в це свято. Навіть випічку різдвяного хліба духовенство протестантської церкви вважала злочином. У грудні 1583 р. від глазговских булочників вимагали назвати імена тих, для кого вони випікали різдвяний хліб. У 1605 р. п'ять чоловік були викликані в суд в Абердіні за те, що на різдво вони йшли по місту в масках і з танцями. Нарешті, в 1644 р. святкування різдва було заборонено по всій Англії спеціальним парламентським актом.У багатьох селах Шотландії чоловіки та юнаки в день різдва, під проводом волинщиків і в супроводі безлічі народу виходили за межі села і на якійсь галявині грали у футбол, кулі, влаштовували різні спортивні змагання: біг, вправи в метанні молота та ін. Переможець всіх ігор отримував бере, прикрашений пір'ям і стрічками; після змагання молодь співала і танцювала, а ввечері з переможцем на чолі поверталася в село. Ввечері переможець змагання головував на балу.

  Після таких гонінь в Шотландії святкування різдва ніколи вже не досягало колишньої популярності, збереглися лише деякі обряди, більшість їх стало приурочуватися до Нового року. І в даний час 24-25 грудня там - робочі дні, а святом вважається Новий рік - 1-2 січня. В Англії вже в кінці XVII ст. різдво знову стали святкувати, але протягом XIX століття супроводжували його обряди змінилися, і до початку XX ст. з великого соціального події всієї громади різдво стало суто сімейним святом, лише деякі з його старих звичаїв до-жили до наших днів.

  Повсюдно, наприклад, дотримується серед англійців звичай обмінюватися подарунками у день різдва. З введенням християнства цей звичай асоціювався із складенням дари немовляті Ісусові трьома магами Сходу. В пам'ять цієї подарунки дарують насамперед дітям. Подарунки дітям розносить добрий старий джентльмен Санта Клаус, червонощокий, з довгою білою бородою, одягнений в червону шубу і високу червону ж шапку. Походження його не зовсім ясно, але саме ім'я Santa Claus є спотворенням імені св. Миколи і, мабуть, прийшов до Британії з південних країн. Деякі ототожнюють Санта Клауса з істотами підземного світу - гномами, що, на їх думку, підтверджує його зовнішній вигляд. Зазвичай на різдво подарунки отримують не лише діти, але і дорослі, перед обідом їх вручає всім самий молодший член родини.

  З XIX ст. увійшло в звичай обмінюватися вітальними листівками - замість обов'язкових коли особистих привітань зі святом. В 1843 р. була надрукована у друкарні перша різдвяна листівка, а незабаром їх виготовлення стало особливою галуззю поліграфічного виробництва. В оформленні листівок часто зустрічаються мотиви старих традиційних різдвяних звичаїв: малинівка, яка з XVIII ст. часто замінює волове очко в обрядах, гілки вічної зелені - падуба, плюща, омели, а на шотландських листівках зображення гілочки вересу, перевитого тартано-вимі стрічками, - національний символ Шотландії. Такі листівки у великій кількості розсилаються до різдва у всі частини світу шотландським емігрантам як нагадування про покинутої ними Батьківщині.

  Різдвяний обід і в наші дні включає такі традиційні страви, як фарширована індичка (у англійців) або смажений гусак (в Уельсі, Ірландії) і неодмінний плум-пудинг.

  Зберігається ще старий звичай прикраси будинку до різдва гілками вічної зелені - плющем, гостролиста і ін. Як і раніше, зміцнюють гілочку омели над дверима. За звичаєм, гілка омели дає право поцілувати кожного, хто входить у двері, над якою вона висить.

  00020417.jpg

  Мабуть, пізньої трансформацією звичаю прикрашати будинки вічною зеленню стало різдвяне дерево-ялинка, як символ невмирущої природи. Звичай прикрашати ялинку з'явився в Англії порівняно недавно, в середині XIX ст. і був завезений сюди з Німеччини. Королева Вікторія і принц Аль-берт вперше влаштували ялинку для своїх дітей у Віндзорі, і ця мода швидко поширилася. Зараз майже в кожному англійському будинку до різдва прикрашають різнокольоровими блискучими іграшками і сладо-стями ялинку, на верхівці її зазвичай зміцнюють різдвяну фею або велику срібну зірку. У період другої світової війни в Англії, де в той час перебували норвезький король і уряд, була вперше доставлена контрабандою з окупованої Норвегії величезна ялинка, яку встановили на Трафальгар-сквері. З цих пір таку ялина еже-одне дарує місто Осло британської столиці, і вона встановлюється на тій же площі. Її прикрашають ялинковими іграшками, різнокольоровими електричними лампочками.

  Нарешті, від поширених колись процесій ряджених і драматичних вистав ведуть свій початок влаштовуються у всіх театрах, концертних залах в дні святок різдвяні пантоміми, бали-маскаради. Другий день різдва в церковному календарі присвячений святому Стефану. В Англії цей день називається боксйнг дей (Boxing day). Ця назва походить від звичаю встановлювати в церквах перед різдвом особливі скриньки-скарбнички, куди опускали приношення для бідняків. В день св. Стефана пастор розподіляв зібрані гроші серед своїх парафіян. Пізніше ящики в церкві перестали встановлювати, але бідняки приходу збиралися групами і в день св. Стефана з скринькою-скарбницею обходили хати, отримуючи дрібні монети. Такі групи складалися з під-мастерьев, учнів, розсильних і пр. І зараз ще збереглася традиція дарувати в цей день невеликими сумами грошей листонош, посильних і слуг.

  У середні століття в сільських місцевостях Англії в день св. Стефана пускали кров домашнім тваринам. Вірили, що такий засіб добре діє на здоров'я тварин і зберігає їх силу під час важких робіт. Раніше деякі старі люди в цей день пускали самі собі кров, щоб зберегти здоров'я на весь рік. Такий же практикою примітивної медицини, ймовірно, може бути пояснений і інший жорстокий звичай цього дня, зберігся аж до кінця XIX ст. В деяких областях Уельсу в цей день чоловіки великими зв'язками колючого падуба дудлили оголені руки і ноги жінок - до тих пір, поки не з'являлася кров. У Монтгомершире ж зв'язками падуба били того, хто в цей день вставав останнім.

  Перший день нового року є чітким кордоном між недавнім минулим і тим таємничим майбутнім, яке чекає на людину в наступаючому році. Саме з цим днем було пов'язано багато прикмет і повір'їв, різного роду ворожінь, з допомогою яких люди прагнули передбачити майбутнє, намагалися вберегти себе і своє майно від дії злих сил, від різних нещасть.

  Фермери помічали погоду перших 12 днів січня, оскільки вірили, що який день, така буде і прогноз відповідний йому по порядку місяць. Дощ ранок Нового року віщує поганий, неврожайний рік. Намагалися також визначити, яким буде урожай, по контуру хмар. Шотландці в переддень Нового року ворожили та про долю сім'ї. Для цього ввечері перед сном покривали палаючий торф золою, а вранці намагалися побачити на ній знак, що нагадує відбиток людської ноги: якщо носок у сліду повернутий до дверей, означає число членів сім'ї в цьому році зменшиться, якщо від дверей - збільшиться. Немає відбитка на золі, не буде ніяких змін.

  Велике поширення має на Британських островах звичай "Впуску Нового року" (Letting in New Year). У Хердфордшире звичай впуску Нового року полягає в тому, що коли годинник починає бити 12, відкривають задні двері будинку, щоб випустити Старий рік, а з останнім ударом годинника відкривають передні двері, впускаючи Новий рік. У Шотландії перед північчю на фермах розводять яскравий вогонь у каміні і вся родина сідає навколо нього в очікуванні бою годин. Коли стрілки годинника наближаються до 12, господар встає і мовчки відкриває двері. Він тримає її відкритою до тих пір, поки годинник не проб'є останній удар. Так він випускає старий рік і впускає новий.

  І зараз у Великобританії ще готують на Новий рік особливі традиційні страви. На сніданок зазвичай подають вівсяні коржики, пудинг, особливий сорт сиру - кеббен (Kebben), на обід - смаженого гусака або біфштекс, пиріг, яблука, запечені в тесті. Новорічні вівсяні коржі у кельтських народів мали особливу форму - круглі з отвором посередині. Намагалися при випічці їх не зламати, так як це було б поганим ознакою.

  В даний час в Шотландії випікають для новорічного стола великий круглий пісочний торт, з защипами по краях, прикрашений звареними в цукрі мигдалем, горіхами, цукерками, цукровими і марципановими фігурками. Щороку величезна кількість таких тортів розсилається в усі куточки земної кулі шотландцям, які перебувають в еміграції. Їх зазвичай прикрашають національні емблеми - верес, шотландський хрест, руки, схрещені над морем, гори тощо

  В Единбурзі в ніч під Новий рік особливо багато народу буває на вулиці Принців. У церквах йде новорічна служба. Фруктові і кондитерські магазини працюють всю ніч. Настання Нового року сповіщають дзвін дзвонів, гудки і сирени заводів. Після 12 годин всі вітають одне одного і розходяться по домівках, до святкових столів.

  Різдво з великою урочистістю відзначають у Швеції в областях Смоланд і Сконе. Підготовку до свята починають за місяць до нього. Хто-небудь з родини, згідно зі старим звичаєм, повинен заздалегідь подбати про новий одяг та взуття до різдва. У якийсь із днів, тижнів за два до свята, ріжуть відгодованих різдвяних поросят, що зазвичай відбувається між двома-трьома годинами ранку. За день до цього господиня готує добре вичищений або новий котел з борошном, на який повинна стікати кров тварин. Коли поросят ріжуть, то хто-небудь знаходиться біля котла і помішує кров і борошно до тих пір, поки суміш стає густою і запікається. Це найчастіше виконувалася жінкою у віці за 50 років, не має вагітності, так як вважали, що у вагітної жінки в такому випадку може народитися хвора дитина (з падучої хворобою або фізичною вадою). Молодим жінкам або жінкам, які мають нареченого, суворо заборонялося приймати будь-яку участь у забої худоби.

  Після того, як худобу вбили, зварили пиво, а випекли хліб, починається прибирання приміщення - миють стелі і стіни, оклеюють шпалерами, натирають підлоги, фарбують печі, чистять інвентар і посуд. Олов'яну та срібний посуд, начищенную до блиску, виставляють на полицях над дверима в житло. Вранці у святвечір наряджають ялинку.
  Рекламний блок

  Рекомендуємо для перегляду

  Додати коментар
  Ваше ім'я:    -
  загрузка...