ГоловнаКонтакти

Святкування Нового року на Русі

Рекламний блок

picture_mirror(2).jpg

Історія свята «Новий рік» походить з глибокої давнини - з часів язичницької Русі IX століття. У стародавніх російських народів новий рік наступав з початком пробудження природи, і відзначали його імовірно в день весняного рівнодення 22 березня.

Разом з прийняттям християнства на Русі в 988 р. з'явилося нове літочислення, і початком року було прийнято 1 березня. Але згодом, у XIV столітті православна церква перенесла початок року на 1 вересня в ознаменування спокою від усіх життєвих турбот, пов'язаних із сільськогосподарськими роботами. Такий звичай був перейнятий з Візантії. З 1 вересня стали вважати не тільки церковне, але і цивільний рік.

Новорічні звичаї прижилися у слов'ян досить швидко. Багато старі обряди, витівки ряджених, катання на санях, хороводи та ворожіння, які раніше супроводжували Святки (період після Різдва до Водохреща, з 7 по 19 січня), добре вписалися в забави Нового року!

У Московському Кремлі в день свята «Новий рік» проходила церемонія «Про начатии нового літа». На соборній площі Кремля влаштовувався поміст, який покривали перськими килимами. На помості встановлювали аналої для ікон. Навпаки аналоя ставили два місця для патріарха і царя. Цар виходив у святковому одязі. Патріарх питав про здоров'я царя і благословляв його. Духовенство і бояри займали місця по чину. Після служби всі присутні вітали один одного, а після царя вітала вся площа.

fireside.jpgУ 1699 році Петро I видав указ, згідно з яким початком року стали вважати 1 січня. Цар стежив за тим, щоб новорічне свято було у царській Росії не гірше і не бідніше, ніж в інших країнах. Ялинки прикрашали фруктами, овочами, цукерками і горіхами, а прикрашати новорічними іграшками стали набагато пізніше.

Перший Новий рік зі зміненою датою почався парадом на Червоній площі в Москві. А ввечері небо було прикрашено яскравими вогнями феєрверку, люди танцювали, співали, веселилися і дарували один одному подарунки. Саме з 1 січня 1700 року новорічні гуляння отримали своє народне визнання. Святкування Нового року стало носити світський характер.

Головним елементом свята була ритуальна трапеза. Як жертовної тварини виступав порося, що символічно означало багатство, родючість і благополуччя в житті людини. Новорічний порося вважався надбанням селянського світу і окремої сім'ї. Всі бажаючі селянської громади могли приходити і їсти його ніжне м'ясо, але кожен з тих, що надходять повинен був принести трохи грошей для господаря. На наступний день зібрані кошти передавалися в парафіяльну церкву.

Також існував і сімейний ритуал з'їдання свині. Увечері 1 січня всі домашні збиралися за одним столом, ставили свічку перед іконою, і молилися церковного письменника і богослова Василю Великому. Після молитви господар відділяв собі голову поросяти, розламував жарке і віддавав по частинах членам сім'ї. З'ївши м'ясо, господиня відносила кістки свиням. Такий обряд мав магічне значення: він повинен був викликати хороший урожай та добробут у родині.

ffc823e5c485t(2).jpgЖоден Новий рік на Русі не обходився без обряду колядування. Юрби хлопчаків, зібравшись 1 січня до служби божої, ходили по хатах і вітали господарів з святом. Увійшовши в хату, хлопчик кланявся господареві і обсипав приміщення пшоном або вівсом, примовляючи «на щастя, на здоров'я, на нове літо». Потім посипане зерно збирали з особливою любов'ю і зберігали його до весняного посіву. До гостям, особливо дітям, ставилися з особливим привітністю, оскільки вважалося, що вони приносять з собою багатство дому і щастя родини. В знак подяки їх обдаровували грошима або пирогами.

Традиція відзначати Новий рік на Русі зародилася ще в IX столітті і до сих пір не втратила свою актуальність. Новорічні звичаї з часом видозмінювалися, але більшість з них ми можемо спостерігати і в наш час. Люди як і раніше весело проводять день Нового року, вітають один одного і дарують подарунки!

Рекламний блок

Рекомендуємо для перегляду

Додати коментар
Ваше ім'я:  -
загрузка...