ГоловнаКонтакти

Чистий четвер в 2017 році

Рекламний блок

Є в православ'ї дні, які, не будучи великими святами, всі надзвичайно шанували у народі, і навіть люди, які не відносяться до числа завзято віруючих, знають про особливе значення цих дат. На цей раз мова йде про свято, сакральний сенс якого більшості з нас знайомий з дитинства. Що ж це за день і коли чистий четвер у 2017 році? Якого числа православні відзначають цю дату? Відповіді на ці питання ми постараємося дати в даному огляді, попутно зробивши екскурс в релігійні коріння цього дня.
славянская красавица купается в пруду


Релігійний сенс Чистого четверга

Чистий четвер у 2017 році випадає на 13 квітня. Це один із днів Страсної седмиці – останнього тижня Великого Посту. В цю тижня віруючим належить особливо строго постити і багато часу приділяти молитві, адже наближається головний православний свято – Пасха Христова, що знаменує собою головне таїнство віри – торжество життя над смертю. Кожен з днів Страсної седмиці наділений характерним змістом. Те ж відноситься і до четверга, прозваного Великим і Чистим.

Цей день Тайної Вечері, коли Спаситель у величезній своїй лагідності і доброти омив ноги своїм послідовникам, коли Христос в останній раз розломив хліб зі своїми учнями, коли молився в Гетсиманському саду, просячи у батька милості уникнути майбутньої страти, і день, коли Іуда пішов на зраду свого вчителя за 30 срібняків...

Саме з цього дня у православ'ї закріпилося таїнство Євхаристії – Причастя Святих Таїнств – Тіла і Крові Господніх. Тому кожному істинно віруючому християнину бажано відвідати в цей день храм, причаститися і пройти обряд миропомазання. Адже саме в цей день Патріарх здійснює обряд освячення миро – спеціального масла для Святих Таїнств. А куштуючи просвирку і церковне вино, ми приймаємо жертву Христа і усвідомлюємо всю важливість і велич Його жертви.

У церквах проводяться спеціальні літургії і богослужіння, в деяких храмах збереглася традиція, коли вищий церковний чин омиває ноги нижчестоящим. Словом Божим священнослужителі нагадують парафіянам про події цього дня, передаючи гнітючу атмосферу катастрофи, що насувається, яку вже не змінити. Але при цьому постійно згадується про торжество великої жертви, про те, що кожному за цю жертву дароване вічне життя.малыш купается в ванной

Народні звичаї

Серед простих людей Чистий четвер споконвіку вважався днем генерального прибирання в домі перед наступаючим святом Великодня. Житло грунтовно приводили в порядок, стирали все брудну білизну, розчищали начиння до блиску, позбавлялися від мотлоху, щоб у наступні дні перед Великоднем вже не повертатися до цієї брудної роботи, тим більше що це заборонено. В п'ятницю і суботу належало присвятити посту й молитві, з особливим почуттям перейнявшись стражданнями Христа.

Також найголовніший звичай Чистого четверга – купання до зорі, «коли ворон крило не обмочив». Здавна за водою до світанку ходила господиня. Набравши воду, вона приносила її додому і обливалася першої біля порога, потім також надходили всі члени сім'ї. Найменших обмивали в будинку підігрітою водою.

Ідеальним вважається використовувати проточну воду струмків і річок, але якщо такого під рукою немає, можна піти в лазню або помитися під душем. Головне зробити це з відповідним настроєм, молитвою, уявити, як разом з фізичної брудом ви позбавляєтеся від образ, злості, ненависті. І тоді результат такого обмивання дійсно відіб'ється на вашому самопочутті.


Очистивши тіло, наші предки старалися в цей день підстригтися, так як вважалося, що після цього волосся густим і міцним, а всі хвороби будуть обходити людини стороною.

Саме в Чистий четвер жінки починали пекти паски, пироги. Спечене не їли, а зберігали до неділі – час розговіння. По тому, наскільки гарними вийшли паски і пироги, визначали, яким буде достаток і благополуччя в будинку в наступному році.

уборка в день чистого четверга

Прикмети

Збереглося безліч цікавих традицій і візьме на Чистий четвер 2017:


 • З церкви з богослужіння приносять страсну свічку. Існує особлива вимога – полум'я у весь шлях від храму до будинку не повинно було згаснути, і тоді можна було сподіватися на те, що чудодійна свічка на весь рік до наступного Великодня допоможе рятувати від хвороб і поганого ока.
 • В цей день заборонялося віддавати що-небудь з дому, навіть якусь дрібницю на зразок солі або, припустимо, сірників. Вважалося, що таким чином можна в чужі руки віддати власне щастя і благополуччя.
 • Особливим способом приготовляли в цей день четвергову або «чорну» сіль. Шматок солі прожарювали в печі, чого вона набувала чорний колір, освячували в церкві, і принісши додому, зберігали в червоному кутку хати за образами. Ця сіль вважалася кращим засобом від хвороб і нечистої сили, її використовували потроху, даючи хворим, або у свята додаючи в святкові страви. В наші дні сіль можна прожарити на сковороді, промовляючи над нею молитву Отче наш з щирою вірою, - результат буде той же.
 • Вся вода на Чистий четвер вважалася чудодійною, щоб посилити її вплив, до неї додавали який-небудь срібний предмет – монетку, ложку, хрестик. Особливою силою наділяли монету... крадену. Її берегли як зіницю ока, нікому не показуючи, і, вже тим більше, не позичаючи і використовуючи її тільки для посилення властивостей «четвергового» води.
 • Наводити чистоту вважалося священним обов'язком кожної господині та господаря. Жінки прибиралися в хаті, чоловіки – на подвір'ї та городі. Виконувалося це вимога самим суворим чином, бо як у народі говорили: в інші дні забиратися – «сміття Христа в очі сипати».
 • Обряди

  На Чистий четвер дотримувалися і деякі обряди, здійснювали змови. Особливо часто їх використовували дівчата на виданні.


 • Незаміжні дівчата могли сподіватися на швидке заміжжя, виконавши такий обряд: подаючи милостиню, потрібно було віддати рушник, яким вона утиралась у Чистий четвер, загорнувши в нього паску і яйця.
 • У народі В цей день вірили, що грань між світами стає тоншою, і при бажанні можна поглянути на домовика, щоб дізнатися яким буде майбутній рік. Звичайно, церква цього не вітала, але тяга людей до потойбічного була велика, і тому взявши запалену свічку і піднявшись на горище, чекали домовика. Якщо з'явився образ був кошлатий і кудлатим – робили висновок – бути достатку, якщо ж навпаки, охоронець домашнього вогнища опинявся лис настане бідність і нестатки.
 • Для особливо запеклих існував і такий ритуал, вдаватися до якого могли тільки найхоробріші: ходили в ліс задавати питання дідька. Духа слід покликати, сівши на корч і знявши натільний хрест. Той повинен був відповісти на будь-які ваші людини питання. Однак вдаватися до такого звичаєм все ж не варто – вже дуже страшно. Та й коріння цього ритуалу по всій видимості прийшли з дрімучого язичництва.
 • Як бачимо Чистий четвер 2017 прикмети, звичаї має самі різні. Всі вони прийшли до нас з сивої давнини, овіяні народною мудрістю. Користуйтеся ними з розумом, вкладаючи потрібний зміст, зберігаючи важливе, і передаючи молодшим і тоді добро і достаток буде з вами.

  Рекламний блок

  Рекомендуємо для перегляду

  Додати коментар
  Ваше ім'я:    -
  загрузка...