Великий піст у 2016 році (рік Мавпи)

На період після масляної і до самого великодня припадає Великий піст – неабияке випробування для тіл і душ віруючих.

Великий пост в 2016 году

Душевне очищення

Головний сенс і суть утримання від їжі – покаяння, підготовка душі до зустрічі Великодня. Великий піст також спрямований, насамперед, на очищення душі, позбавлення її від мирської суєти. Церква засуджує не тільки недобрі вчинки, брехня, заздрість, але і погані думки і бажання.

Вважається, що важливо не формальне виконання вимог церкви, а їх усвідомлене прийняття. В аналах церкви є історії про те, як істинно віруючі їли заборонену їжу заради того, щоб гідно прийняти гостя й нагодувати його. Православ'я допускає у виняткових випадках вживання скоромної їжі: при приході або відвідуванні іновірців або людей, далеких від релігійних заборон.

Особливо отці церкви попереджають про скромність. Те, що людина утримується від скоромного, не повинно стати для нього джерелом гордині і піднесення себе над іншими – це поширена помилка. Про піст не говорять, не хваляться – його тримають заради себе, не підносячись над іншими людьми.


Коли починається великий пост в 2016 році
Триватиме великий піст в 2016 році з понеділка 14 березня на суботу 30 квітня

Підготовка до стриманості від їжі триває 4 тижні. Православний піст починається після Масляного Прощеної неділі. Потім починається Чотиридесятниця, після неї, до Великодня, Страсний тиждень, коли церковні правила також накладають строгі обмеження на тих, хто поститься. Загальна тривалість тілесного і духовного стримування – 48 днів.

Утримання від їжі

Відмова від плотських радощів присвячений 40 днів, що Ісус провів у пустелі без їжі в молитвах і боротьбі із спокусами. Духовне і тілесне утримання має допомогти осягнути подвиг Христа, підготуватися до радісної зустрічі світлого великоднього свята.

Воздержание от пищиВважається, що утримання від плотських радощів допомагає людині сконцентруватися на душевних пошуках. При цьому можливо, що з-за голоду псується характер, і людина стає дратівливою. Отже, мета посту не досягнута – адже він повинен наповнити душу світлими думками та радістю.

Церква поблажливо ставиться до відступу від суворого утримання від їжі, але засуджує недобрі думки і вчинки. Для дітей, хворих, вагітних і годуючих жінок допускається постити тільки два тижні: перший і останній (Страсний) седмиці.

З медичної точки зору утримання від їжі розглядається як дієта, яку лікарі вважають дуже корисною для організму внаслідок виключення з раціону тварин жирів і м'яса.

Скільки днів у Великий піст необхідно постити? Обмеження поширюються на всі 48 днів. Вимоги церкви досить жорсткі, приймати їжу в будні дні можна тільки 1 раз – увечері, а у вихідні дні двічі, вдень і ввечері.

Які продукти під забороною? М'ясо, яйця, молоко і всі похідні від нього продукти, тваринний жир. Що їсти можна? Чорний хліб, сирі, варені і консервовані овочі та фрукти, бобові, сухофрукти та горіхи. У певні дні допустимі рослинна олія, риба та ікра, вино з винограду.

Календар харчування для православних

Існує певний, встановлений за століття, календар харчування. Він не змінюється і однаковий для будь-якого року. Змінюються лише дати церковних свят, з якими пов'язують послаблення або, навпаки, посилення обмежень для тих, хто поститься. Який календар харчування по днях для Великого посту 2016 року?

календарь питания на Великий пост 2016

Перший тиждень Чотиридесятниці 14-20 березня і Страсний тиждень 25-30 квітня вимагають найбільш суворого стримування. 14-15 березня і 29-30 квітня церква рекомендує взагалі відмовитися від їжі. По понеділках, середах і п'ятницях допустима тільки суха їжа – без варіння: сирі і консервовані овочі та фрукти, чорний хліб; п'ють компоти і воду.

По вівторках і четвергах постяться їдять і гарячу їжу без олії: супи, каші, тушковані овочі і розсольники. В суботу та неділю православні приймають їжу двічі, дозволяється готувати гарячу їжу на рослинній олії. Це супи, тушковані овочі і салати.

На Благовіщення та у Вербну неділю, тобто 7 і 24 квітня тим, хто постує, можна їсти рибу, пити виноградне вино. У Лазареву суботу 23 квітня дозволено їсти ікру – не рибу.

Духовні вимоги

Підтримувати чистоту в думках і вчинках так само важливо, як і відмовитися від смачної і різноманітної їжі. Коли починається великий пост в 2016 році для віруючих? Вступити на шлях самопожертви допоможе Прощену неділю масниці 13 березня, коли від душі просять вибачення за всі заподіяні за рік образи. З цього дня починається шлях духовного самовдосконалення.

Духовные требованияЦерква закликає не тільки відмовитися від скоромної їжі, але і відвідувати церковні служби, ранкові і вечірні, молитися вдома. Причому важливо відвідувати не тільки суботні та недільні богослужіння, але і обов'язково виділити час для декількох відвідин храму в будні дні.

Як мінімум один раз віруючі сповідаються і причащаються. За канонами зробити це слід тричі: в 1-ю і 4-ю седмиці і на четвер Страсного тижня.

Календар поста

Складається Великий піст з Чотиридесятниці – 40 днів – і Страсної седмиці перед Великоднем. Чотиридесятниця відповідає часу, проведеного Христом у пустелі. Завершується вона Вербною неділею. Потім настає Страсна седмиця, на яку припадають дні мук Ісуса на хресті і його смерті. Починається період утримання з Чистого понеділка.

Друге неділю присвячено пам'яті Григорія Палама, який розкрив вчення про світло, яке освітлює тих, хто поститься через їх малий подвиг і молитви. На третій недільний день до віруючих з вівтаря виносять хрест для поклоніння, щоб нагадати про подвиг Спасителя.

Календарь постаХрест не повертається у вівтар до наступної п'ятниці, тому цей день і 4-я тиждень звуться Крестопоклонными. Середовище хрестопоклонної седмиці називають преполовением Чотиридесятниці. Благовіщення припадає на четвер 7 квітня, 4-й тиждень Чотиридесятниці.

4-е неділю присвячено пам'яті святого Іоанна Лествичника. На п'ятому тижні, в четвер, богослужіння триває 5-7 годин у пам'ять святого Андрія і Марії Єгипетської. На шостому тижні православні зустрічають Лазареву суботу та Пальмова (вербна) неділя.

Страсний тиждень завершує Великий піст і передує святкування Великодня. Утримання від їжі і духовне самовдосконалення дозволяють віруючим повніше усвідомити основи християнських заповідей.


Рекомендуємо для перегляду

Додати коментар
Ваше ім'я: