Календар православних постів в 2016 році

Пост за своєю суттю є якісь духовні і тілесні обмеження віруючої людини. Він призначений для підготовки до деяких таїнств, релігійних свят. Це час осмислення свого існування в очах Бога, час молитов і прославлений, час боротьби з «тілесними похотями» і мирськими задоволеннями.

Важливо пам'ятати, що тілесний піст (наприклад, обмеження в їжі) без духовного посту не сприяє спасінню душі. Його не варто сприймати як дієту. Справжній піст – віддалення від зла зі свого серця, приборкання язика від скверни (наклепу, клятвопорушення, брехню, лайки). Православний піст є засіб відчуження від втіхи тіла, щоб дати можливість подумати про власній душі.

Великий піст

Великий піст – час вшанування Ісуса Христа як нашого Спасителя. Ісус цілих сорок днів піддавався спокусі диявола і не брав ні води, ні їжі в ці дні. Подібно до Спасителя, своєю стриманістю в їжі та розвагах, віруючі православні люди віддають хвалу Ісусу. Останній тиждень Великого посту – страсна седмиця на честь останніх днів Ісуса Христа на землі, наповнені стражданнями.

У 2016 році Великий піст розпочнеться 14 березня і закінчиться 30 квітня.

Особливою суворістю Великий піст вимагає в першу і останню страсну седмиці.

Повністю утриматися від прийняття їжі слід у чистий понеділок. В інший час:

  • понеділок, середа, п'ятниця – сухоїдіння (фрукти, овочі, хліб, вода, компоти);
  • вівторок, четвер – можна вживати гарячу їжу без додавання будь-якого масла;
  • субота, неділя – дозволяється вживати їжу з рослинною олією.

У Благовіщення Пресвятої Богородиці, яке в 2016 році буде відзначатися 7 квітня, можна вживати в їжу рибу. Також риба дозволяється в Вербна неділя, яка відзначається 24 квітня 2016 року.

У Лазареву суботу, яка 2016 року припадає на 23 квітня, можна їсти рибну ікру.

29 квітня 2016 року, у страсну п'ятницю, не можна нічого їсти до виносу плащаниці.

Петрів піст (Апостольський піст)

посты в 2016 году


З початком тижня всіх святих починається і піст Святих апостолів, який передує свята Петра і Павла. Цей піст ще називають річним. Залежно від дати Великодня, різниться і тривалість посту.

Петрів піст завжди починається з понеділка початку тижня всіх святих, а закінчується якраз 12 липня. Найтриваліший піст триває шість тижнів, а найкоротший – тиждень з днем. У 2016 році Петрів піст починається 27 червня і закінчується 11 липня.

Цей піст встановлений на честь богобоязливих Святих апостолів, які молитвою і обмеженням в їжі готувалися до всесвітньої проповіді Слова Божого і готували своїх наступників в справі спасительного служіння.

У середу і п'ятницю Петрова посту дозволяється сухоїдіння. У понеділок можна вживати гарячу їжу без додавання олії. В інші дні посту – гриби, риба, крупи з додаванням рослинної олії.

Успенський піст

пост 2016 года какого числа

Практично через місяць після Петрового посту починається Успенський багатоденний піст тривалістю два тижні – з 14 по 27 серпня 2016 року.

Успенський піст встановлений на честь великого православного свята Успіння Пресвятої Богородиці. Даним постом православні віруючі шанують Божу Матір, яка перед вознесінням на небо невпинно молилася і перебувала в пості.

В понеділок, середу і п'ятницю посту дозволяється сухоїдіння. У вівторок і четвер можна їсти гарячу їжу без олії. В суботу та неділю можна скуштувати їжу з рослинною олією.

У день Преображення Господнього, у 2016 році це буде 19 серпня, дозволяється риба.

Різдвяний піст

рождественский пост 2016

Різдвяний піст призначений для підготовки до благодатного свята Різдва Христового. Починається зимовий пост 28 листопада і закінчується 6 січня 2016 року. Різдвяний піст ще називають Пилипів піст, тому що починається після дня пам'яті апостола Пилипа.

Статут про їжу в точності збігається з статутом Апостольського посту (Петров пост), до дня святого Миколая – 19 грудня.

У тому випадку, якщо православне свято Введення у храм Пресвятої Богородиці припадає на середу або п'ятницю, дозволяється в цей день скуштувати рибу.

Починаючи з 19 грудня і до самого предпраздненства Різдва, дозволяється риба по суботах і неділях. Не можна їсти рибу в усі дні предпраздненства, а в суботу і неділю можна їсти їжу з рослинною олією.

За день до Різдва Христового (святвечір) взагалі не можна їсти їжу. Лише після появи першої зірки на небосхилі можна покуштувати сочиво – варений рис з родзинками або проварену в меду пшеницю.

Суцільні седмиці

Седмиця – церковнославянское назва тижні, часто використовуване в православ'ї. У дні суцільний седмиці піст відсутня в середу і п'ятницю. Суцільні седмиці встановлені як якесь послаблення перед багатоденними постами.

Святки починаються 7 січня і закінчуються 18 січня 2016 року.

Митаря і фарисея – починається седмиця 22 лютого, за два тижні до Великого посту, і триває по 28 лютого 2016 року.

Масляна (сирна седмиця) – тиждень перед Великим постом (м'ясо їсти не можна), починається 7 березня і закінчується 13 березня 2016 року.

Пасхальна (Світла) – починається відразу після Великодня седмиця, 2 травня, і триває по 8 травня 2016 року

Троїцька – седмиця починається 20 червня, після Трійці, закінчується 26 червня 2016 року.

Піст у середу і п'ятницю

Православні віруючі дотримуються щотижневого посту в середу і п'ятницю круглий рік, за винятком суцільних седмиць. У середу слід постити в пам'ять зради Іуди Іскаріота, яке відбулося в середу. У п'ятницю Церква наказує тримати піст в пам'ять про страждання Спасителя на хресті і Його смерті.

У ці пісні дні забороняється вживання в їжу м'ясних і молочних продуктів. В тиждень Всіх Святих не можна у середу та п'ятницю є також рибу і олію. Деяке послаблення в їжі дозволяється лише тоді, коли на середу або п'ятницю припадають свята святих. В ці дні можна вживати їжу з часткою рослинної олії. А на велике православне свято – Покров – можна їсти рибу.

Одноденні пости

Одноденний піст – суворий піст, коли забороняється м'ясо і риба, але дозволяється їжа з використанням рослинної олії.

  • Водохресний святвечір – напередодні Водохреща, 18 січня 2016 року слід постити перед очищенням святою водою до Хрещення.
  • Усікновення глави Іоанна Предтечі – 11 вересня 2016 року православні віруючі тримають піст в пам'ять про загибель великого пророка Іоанна.
  • Воздвиження Хреста Господнього – в пам'ять про страшні страждання Ісуса Христа на спасіння душ людських, слід постити 27 вересня 2016 року. Весь день посту потрібно молитися і журитися про гріхи.

Рекомендуємо для перегляду

Додати коментар
Ваше ім'я: