Історія Міжнародного жіночого дня

Ми звикли відзначати Міжнародний жіночий день щорічно, на початку весни. Для жінок це свято давно вже не несе ніякого політичного забарвлення. Кожна з них переконана - цей день належить їй по праву. Жінка отримує поздоровлення і подарунки, не особливо замислюючись, хто придумав цей день і став прабатьком свята. Давайте відкриємо завісу історії і розберемося разом, чому саме 8 березня стали вшановувати жінок.
счастливая девушка

Найпоширенішою версією, стала предтечею свята, багато хто називає жіночий «Марш порожніх каструль», який відбувся в 1857 році, 8 березня. Провели його американські текстильниці (за іншою версією - дівиці легкої поведінки), вийшовши з кухонним начинням на Манхеттен. Вимоги розгніваних жінок політики та історики зазвичай перебрехали з точністю до навпаки.

Боротьба за право на працю

Американські жінки працювали по 16 годин на день, а чоловіки - лише 10. Значить, прав на працю у них було на цілих 6 годин більше, ніж у чоловіків. А жінки турбувалися про те, що чоловікам не вистачить часу реалізувати себе в професії, піднятися на більш високу сходинку кар'єрних сходів. І домагалися рівноправності жінки аж ніяк не для себе (акція була благодійна), а для своїх чоловіків. Ну і жінкам було трохи прикро, що прийшовши додому з пізніше мужів голодними і втомленими, вони заставали звичну і понині картинку: ситий і задоволений життям чоловік хропе на дивані, прикривши голову газетою. А на кухні стоїть гора млинці, каструль, сковорідок, немитого посуду.


Роль каструль у маніфестації

Роль кухонного начиння в маніфестації теж була сприйнята навколишніми абсолютно не так, як вона задумувалася спочатку. Жінки хотіли пред'явити суспільству все підгорілі каструлі, зіпсовані мужниными готування і підігріванням їжі. Та жінка, каструлю якої було неможливо відновити, гарантовано отримувала приз - право голосу (тобто, можливість голосити в будь-який час де завгодно, висловлюючи претензії чоловікові). Але вийшло так, що переможницю вибрати не змогли. Всі каструлі виявилися абсолютно ідентичними. Тобто, однаково зіпсованими. Над проблемою визначення переможниці журі билося понад півстоліття, але безрезультатно. Тоді право голосу було надано всім жінкам. Але і тут втрутилися бездарні політики, перекрутивши вимоги маніфестанток. Вони переплутали «право голосу» з участю у виборчому процесі. Жінкам дозволили обирати владу. Цю радість весь світ відбуває дотепер. Адже жінка обирає серцем, а не головою.


мужчина на кухне
8 марта

Роль Клари Цеткін і Рози Люксембург в емансипації

Як абсолютно всі нехитрі революціонерки, ці дві жінки мріяли про політичну кар'єру. Але злі язики (а куди ж без них?) стверджують, що дами з головою поринули в революційні процеси виключно через відсутність чоловічої уваги. Мовляв, вони були далекі від неземної краси, тому єдину надію влаштувати свою долю пов'язували з марксистськими гуртками, де збиралося багато гідних, і що важливо - самотніх чоловіків. Можливо, все було не так, а подібні розмови - лише пусті плітки злостивців, далекі від справжніх причин появи на революційному небосхилі легендарних войовниць за рівноправність.

В гуртку дівчата отримали партійні клички. Їх стали називати Дикою Кларою і Червоною Трояндою. У підпіллі Клара зустріла свою першу справжню любов - одесита Осипа Цеткина. А Роза пов'язала долю з литовським пропагандистом Лео Йогихесом (по партійній прізвисько - Ян Тышка). Сімейне життя обох жінок не склалася. Розчарувавшись в любові, Троянда і Клара стали видатними політичними діячками. Клара Цеткін зайнялася проблемами рівноправності статей. Вона мріяла побачити всіх жінок емансипованими. А для цього необхідно було в найкоротші терміни вивести їх з приватної сфери в публічну. Тобто, з кухонь - в політику. Роза Люксембург кочувала по тюрмах: її кілька разів ув'язнювали в темниці та каземати, відправляли на заслання.

У 1910 році в Копенгагені проходила міжнародна конференція соціалістів. Клара Цеткін запропонувала відзначати день боротьби за рівноправність жінок щорічно, приурочивши його до кастрюльному маршу. Вперше Міжнародний жіночий день святкували в 1911 році черговими маніфестаціями.


Римські матрони, давні германці і лютнева революція

Але задовго до появи полум'яних революціонерок жінки Стародавнього Риму вже святкували жіночий день. Матрон в жіночий день балували подарунками чоловіки, а рабині отримували право на відпочинок. У день поклоніння жінкам матрони вдягали найкращий одяг, ставили на голови вінки й вирушали до храму Вести, богині, яка охороняє сімейне вогнище.

А кошлаті і люті стародавні германці поклонялися жінкам весь рік. І вірили жіночим прогнозам, звівши їх до рівня оракула.

Російське святкування міжнародного жіночого дня в 1917 році призвело до зречення Миколи II від престолу. Емансиповані жінки Російської імперії вийшли на мітинг в останній лютневий вихідний, 23 лютого. В руках вони несли гасла «Хліба і миру!». Невідомо, що більше налякало імператора, гасла або розлючені особи дам, але факт залишається фактом. Через чотири дні після маніфестації цар добровільно поступився своє місце Тимчасового уряду.


тюльпаны
роза

Історія проведення Міжнародного жіночого дня в СРСР

У нашій країні Міжнародний жіночий день відзначався завжди і регулярно, починаючи з 1921 року. У травні 1965 року Указом президії Верховної ради СРСР 8 березня було оголошено: відтепер Міжнародний жіночий день 8 березня стає вихідним. Напередодні жіночого свята радянський уряд з високих трибун рапортувало жінкам про власні успіхи та досягнення у справі переможної ходи соціалізму, нагороджувало самих знатних ткаль і доярок, які зробили неоціненний внесок у розвиток народного господарства.

А 8 березня чоловіки поздоровляли своїх жінок. Мам і бабусь, дружин і сестер. Їм дарували квіти, намагалися звільнити у цей день від домашніх турбот. Жінок любили, носили на руках. (Або не носили?). Але святкували день 8 березня завжди весело, яскраво і красиво.

Багато років тому Радянський союз розпався на частинки, що складаються з колишніх республік. А офіційні традиції святкування залишилися незмінними. Ось тільки зараз нагороджують емансипованих знатних жінок капіталістичного праці: фермерш і власниць ткацьких фабрик.


Як світ відзначає Міжнародний жіночий день

Безумовно, не весь світ святкує 8 березня. Вірніше, пам'ятають про нього в усьому світі. Але національним вихідним, присвяченим вшануванню жінок, цей день став тільки в деяких країнах. До них відносяться Ангола і Буркіна-Фасо, Гвінея-Бісау та Камбоджа, Китай, Конго, Лаос і Македонія, Монголія і Непал, Північна Корея і Уганда.

1975 рік був оголошений Роком жінок. А в 1977 році Організація Об'єднаних Націй запропонувала державам самим вирішувати, в який час їм зручніше проводити День боротьби за права жінок у відповідності з національними традиціями.


счастливого женского дня
подарок женщине

Новітня історія РФ і Міжнародний жіночий день

Зараз свят в Росії значно додалося. Росіяни стали відзначати День Матері, День подружньої вірності і любові. Прийшов до нас із заходу і День святого Валентина, який прийнято вітати улюблених жінок. Але 8 березня все-таки вдалося зберегти.

Надто багато років всі російські хлопці вітали мам і однокласниць. А чоловіки раскрепощали своїх коханих дружин, намагаючись саме 8 березня самостійно приготувати сніданок. Та й жінки навряд чи відмовляться коли-небудь від власного свята.

ну як може пройти 8 березня без квітів і привітань? Настає Весна, оживає і відроджується природа. А разом з нею і Жінка. І якщо свято радує, значить, жінки не даремно боролися за нього стільки років. Вони отримали розгадку формули щастя. Хоча б на один день.

Зі святом Весни, дорогі жінки!!!
Історія свята (відео)
Рекомендуємо для перегляду

Додати коментар
Ваше ім'я: