Святвечір у 2020 році

Зміст

 • 1 Дата святкування і походження назви
 • 2 Святкова вечеря
 • 3 Коляда
 • 4 Ворожіння на Святвечір

 • В 2020 році традиційно Святвечір будуть відзначати в переддень Різдва. Для віруючих людей це особливий вечір, пов'язаний з самим великим святом і народженням Ісуса Христа. За роки його існування сформувалися різні традиції та обряди. Деякі з них дотримуються до цих пір.

  Дата святкування і походження назви

  Оскільки святкують Святвечір перед Різдвом Христовим, дата його не змінюється з року в рік. Він знаменує початок так званих святок, які триватимуть до Водохреща.

  Важливо! Дата різдвяного Святвечора у 2020 році не змінитися – відзначати його будуть 6 січня.

  Існує дві версії походження назви свята, хоча в обох випадках воно пов'язане зі стравами, які готують у цей день. Згідно з першою версією, назва походить від слова «сочиво». Так називали особливу кашу, яку готували з пропарених злакових зерен. Її обов'язково поливають соком і медом. І зараз готують схожу кашу, тільки називають її кутею.

  Святвечір у 2020 році

  За іншою версією назва Святвечора пішла від назви коржів «сочень», які мали спеціальні отвори. Вважалося, що перед великим святом через ці отвори можна було побачити нечисту силу. Зараз цей обряд не проводять.

  Святкову вечерю

  Святвечір – останній день різдвяного посту. Священнослужителі в цей день дотримуються сухоядения, тобто не вживають гарячу їжу, приготовану з маслом. Та й то їдять тільки ввечері, а цілий день п'ють лише воду. Звичайним людям не потрібно дотримуватися настільки суворі правила, але на святковому столі повинні бути тільки пісні страви.

  Увечері перед Різдвом родини збираються за столом. Вечеряти починати з появою першої зірки на небі. Пов'язують її з Віфлеємською зіркою, яка за біблійними розповідями висвітлювала шлях пастухам, які йдуть до народженому Ісусу Христу. На стіл обов'язково подають кутю. Готують її із злакових зерен. У кашу обов'язково додають горіхи, сухофрукти, мак та мед, хоча рецепти приготування куті суттєво відрізняються в різних регіонах. Залишки святкової каші зазвичай ставлять біля ікон для душ покійних родичів. Вважається, що в цей день вони спускаються з небес на землю. Раніше залишилася кутю роздавали бідним людям.

  Святвечір у 2020 році

  Знаючи, якого числа Святвечір у 2020 році, господиням варто заздалегідь продумати меню. На столі має бути 12 пісних страв, щоб вистачило усім апостолам. Обов'язково подають:

 • узвар – густий узвар, зварений із сухофруктів;
 • вареники з капустою і картоплею;
 • пісні пироги і млинці з різними начинками;
 • страви з грибами;
 • овочеві салати;
 • соління і консервацію;
 • пісні солодкі частування ? халву, мармелад і ін
 • У деяких регіонах існує традиція, згідно з якою хрещеники в Святвечір несуть вечерю своїм хрещеним батькам.

  Коляда

  І нині збереглася традиція колядування, хоча переважно тільки в селах. Дорослі і діти переодягаються в спеціальні костюми та ходять від хати до хати. Вони співають пісні, що прославляють народження Ісуса Христа і господарів. Іноді показують невелику театральну виставу. Колядників обов'язково пригощають солодощами і дають їм гроші.

  В цій традиції тісно переплелися християнські і слов'янські корені. Група колядників обов'язково носить з собою велику зірку, яка символізує Віфлеємську зірку. Хлопці та дівчата перевдягаються в різні наряди, але особлива роль відводиться «козі». Вона завжди йде першою. Слов'яни вважали, що це тварина відганяє злих духів.

  Святвечір у 2020 році

  Колядування має слов'янське походження. До хрещення Русі це був один з самих великих свят, присвячений зимового сонцестояння (за старим календарем Святвечір припадає на 24 грудня). В цей день проводилися обряди, присвячені богу Коляді. Для цього люди переодягалися, співали пісні, влаштовували танці та інші розваги. З появою християнства викорінити традиції не вдалося, тому їх інтерпретували під нові правила. Колядники стали прославляти народження Божого сина.

  Ворожіння на Святвечір

  Наші предки вважали, що різдвяна ніч відрізняється чарами. У ніч перед великим святом відбуваються неймовірні речі і чудеса. Увечері дівчата, а часом і парубки збиралися разом, щоб поворожити і передбачити свою долю. Вважалося, що передбачена обов'язково збудеться.

  І ось деякі дівчата ворожать, щоб дізнатися про майбутньому нареченому. Приміром, дізнатися про чоловіка можна, виконавши простий обряд. Дівчині потрібно вийти на вулицю і лягти спиною на сніг. Потім встати піти в будинок, не озираючись назад. На наступний день слід вийти і подивитися на результат:

 • гладкий слід – чоловік буде добрим і ласкавим;
 • наявність нерівностей вказує на грубуватого і жорсткого чоловіка;
 • при глибокому сліді заміжжя може бути кілька разів;
 • якщо припорошило снігом, скоро буде весілля.
 • Дівчата також ворожать на рисі, воску, колечку, воді і іншими способами.


  Рекомендуємо для перегляду

  Додати коментар
  Ваше ім'я: