Масляна в 2020 році

Зміст

 • 1 Походження звичаю
 • 2 Гоніння
 • 3 Масляний, М'ясопусна тиждень
 • 4 Масляні ворожіння

 • Дивно, але язичницьке свято Масляна безпосередньо залежить від дати святкування православної Пасхи. У 2020 році масляний тиждень випадає на період з 24 лютого по 1 березня. І якщо орієнтуватися на початкове значення цього обряду, то у 2020 році він співпаде зі своїм первинним значенням – святкуванням нового року. До 1348 року саме 1 березня стародавні слов'яни відзначали настання нового року.

  Походження звичаю

  Дослідники і історики проводили аналогію між святкуванням Масляної на Русі і проведеними в Європі карнавалами. Звичне зараз назва не є єдиним, так свято в різних регіонах слов'янського світу називають по-різному: М'ясопусна тиждень, Сыроясная тиждень, Объедуха, Блинщина, Заговины, Масляний колядуха, Сыропная тиждень, Масло заговини.

  Масляна в 2020 році

  Фольклористи виділяють кілька ідей, що реалізуються у святкуванні обряду:

 • погибелі і воскресіння;
 • збільшення родючості;
 • поминальна.
 • Для догоджання землі і підвищення майбутньої врожайності приноситься «імпровізована жертва», у вигляді опудала Масляної. Після спалення попіл і незгорілі залишки розсипаються по полю, яке на майбутній сезон дасть відмінний урожай.

  Родючість стосувалося не тільки ґрунти, а й молодих хлопців і дівчат дітородного віку. Целовник, огляди молодят, гостювання, покатушки з гірок, жартівливі переслідування холостяків, калатала – звичаї для молодят або засиділися холостяків, з натяками і закликами до зміни соціального статусу та набуття сім'ї, дітородіння.

  В Масляний тиждень настає перша батьківська субота, коли приділяється велика увага поминання покійних предків. У давньослов'янському розумінні померлі предки перебували одночасно в двох світах: в іншому і в землі, і могли вплинути на врожайність полів в майбутньому сезоні. Тому їжу після рясних бенкетів зі столів не прибирали, в надії, що померлі родичі зможуть «пригоститися» в нічні години і залишаться задоволеними.

  Як на парадоксально, але звані сьогодні традиційним оліїстим стравою млинці, зовсім не були символом сонця в слов'ян. Так млинці, дійсно поедались у величезній кількості в цей тиждень, але швидше вони включали поминальну складову. Так як були обов'язковою стравою на поминках і похоронах в ті часи. Їх роздавали дітлахам, перехожим, убогим і біднякам, з проханням пом'янути померлого родича.

  Масляна в 2020 році

  Гоніння

  Тривалий період з Оліїстим обрядом боролися церковні служителі, вважаючи язичницьким звичаєм. Останній досиноидальный патріарх Московський і всієї Русі Адріан прагнув викорінити «бісівської свято», але йому вдалося тільки скоротити період народних гулянь до одного тижня. А з середини 18 століття церква «адаптувала» слов'янську обрядовість під свої засади, переставши влаштовувати гоніння на парафіян беруть участь у всенародних гуляннях.

  Дослідники фольклору давніх слов'ян намагаються примирити дві протиборчі ідеї походження звичаю, не протиставляючи їх одне одному. Так у людському розумінні Великий піст, що передує Великодню передбачає обмеження і позбавлення в першу чергу стосовно їжі і пиття, тому парафіяни старанно прагнули наїстися і напитися «про запас». А опудало Масляної ніякого відношення до божества і ідолопоклонства не має, а є елементом гри і веселощів.

  Масляний, М'ясопусна тиждень

  В Масляний тиждень їдять млинці, молочні страви, рибу, але вже не дозволяється їсти м'ясо, так як починається підготовка до Великого посту. В залежності від того, якого числа випадає Пасха, відраховують назад 56 днів і народ проводить гуляння перед початком 48-денного утримання.

  Масляна в 2020 році

  Святкова Объедуха ділиться на два етапи:

 • перші три дні – Вузька Масляна;
 • друга половина з неділею – Широка Масляна.
 • Дні тижня теж розписані за тим подіям, які повинні в них відбуватися, якщо дотримуватися звичаїв давніх предків, то слід проводити тиждень так:

 • Зустріч (понеділок). У 2020 році перший день 24 лютого. Наречена з дому батьків свого чоловіка, відправляється в отчий дім. Увечері свати збираються у хаті батьків молодої дружини сина. Заздалегідь обмовляється склад гостей, печуться млинці. Вранці збирається образ Масляної із соломи, старої поношеного одягу, іншого кволого ганчір'я. Потім опудало на санях катають по всьому селищу. До вечора його насаджують на кількість і встановлюють на центральній площі, де згодом пройдуть гуляння і прилюдне спалення в неділю. Після посиденьок йдуть кататися з гірок і на упряжках. Частина млинців на вулиці віддають на помин покійних близьких незнайомим перехожим.
 • Загравання (вівторок). Проводяться оглядини всіх наречених селища. Молоді неодружені люди і дівчата ходять компаніями з двору в двір. Тоді ж відбувається сватання до тих, до кого вже придивилися заздалегідь, щоб після Великодня і закінчення Великого посту відсвяткувати широку весілля.
 • Лакомка (середа). Традиційний день зятя в будинку тещі, коли вона публічно виявляє повагу та знаки уваги чоловікові своєї дочки, годує його власноруч спеченими млинцями та іншими приготованими стравами. Крім сім'ї дочки в будинок тещі запрошують у великій кількості родичів, сусідів, друзів для загального веселощів.
 • Масляна в 2020 році

 • Разгуляй, Перелом, Колодка (четвер). Закінчуються господарські роботи, і починається широке веселощі: катання в упряжках, кулачні бої, змагання в силі і спритності серед молодих людей. Увечері обов'язкові галасливі гулянки, з обов'язковим штурмом і імпровізованим підкоренням Снігової фортеці. Масові багаття з обов'язковими перепрыгиванием, своєрідний обряд очищення вогнем. В цей же день засиділися холостяки ходять з колодками, дерев'яними калаталами, з яким стукають іншими предметами, сповіщаючи таким чином, що вони пропустили з одруженням минулий рік і досі не зв'язали себе узами шлюбу.
 • Тещині вячорка (п'ятниця). Теща в компанії своїх подруг завдає візит в будинок до зятя. Млинці пече дочку, а її чоловік чинить усілякі знаки уваги і поваги матері своєї дружини і всім іншим гостям, яких вона з собою привела.
 • Зовичні посиденьки (субота). Сім'я молодят кличе до себе в гості сестер чоловіка (зовиць) і всіх своїх молодих одружених або холостих родичів. Молода дружина готує для зовиць подарунки. Православна церква у цей день здійснює молебень із вшанування і поминання всіх Святих преподобних отців.
 • Целовальник, Прощену неділю, Проводины (неділя) 1 березня 2020 року. У сьомий день відвідують лазню, доїдають залишки щедрих частувань, спалюють опудало Масниці, попіл развевают над полем. Рідні люди просять від душі прощення один у одного за вчинені гріхи, поминають померлих близьких і готуються до Великого посту. У деяких селищах донині існує звичай ходити на цвинтар, відносити млинці туди і просити прощення у небіжчиків на могилах. Крім спалення самого опудала прийнято на полум'я кидати залишки скоромної (непостной) їжі: яйця, млинці.
 • Масляна в 2020 році

  Масляні ворожіння

  Проводити ворожіння в Сыроясную тиждень дозволяється в будь-який день крім неділі. Улюбленим для ворожінь у дівчат був золовкин день, коли намагалися з допомогою різних способів заглянути в незвідане майбутнє і визначити долю.

 • Гадання на нареченого. За віконце вивішують сухе рушник або обріз тканини з уявним закликом судженого, з проханням обтерти обличчя і руки. А на ранок якщо тканина залишається сухою, то це ознакою того, що дівчині ще рік доведеться залишатися незасватанной.
 • Ворожіння по млинців. Якщо з першого млинця вдається легко відокремити випічку від сковороди, то чекати сватів у цьому році, якщо млинець прилип – 3 роки ходити в дівках. Акуратні краю сповіщають про щасливе і гладкою сімейного життя. Кількість дірочок на млинці інформує про кількість дітей в сім'ї молодят.
 • Ворожіння на характер жениха. На загравання майбутнього зятя пропонують млинці з різними начинками, які розкажуть про приховані риси характеру. Якщо вибрав з ікрою – в родині буде лад і добробут із дбайливим і працьовитим чоловіком. З рибною начинкою – чекає життя з постійними пригодами і химерним чоловіком. Зволіє до млинців сметану – нареченій варто бути акуратною, щоб не зачіпати почуття ніжного і ранимого чоловіка. З медом люблять млинці романтики, з сиром і варенням – хлопці недозрілі для створення сім'ї.

 • Рекомендуємо для перегляду

  Додати коментар
  Ваше ім'я: