Благовіщення в 2020 році

Зміст

 • 1 Дата
 • 2 Подію
 • 3 Народні традиції
 • 4 Перший день року
 • 5 Підготовка до святкування
 • 6 Святковий стіл
 • 7 Закликание весни

 • Благовіщення — одне з двонадесятих свят, що входять в так званий цикл весняного кола народного календаря. Для православних це свято означає набагато більше, ніж для католиків – історично склалося, що в слов'янських землях Благовіщення в день відзначається набагато ширше, масштабніше, ніж у західноєвропейських. А тому і відповідь на питання, якого числа Благовіщення в 2020 році, для нас дуже важливий.

  Дата

  Благовіщення тісно пов'язане з Різдвом Христовим. Свято встановлено на честь явлення архангела Пресвятої Діви Марії з Благою Вістю – звісткою про прийдешнє появі Христа. А значить, і відраховувати дату свята необхідно від дати Різдва.

  Благовіщення відзначається рівно за дев'ять місяців до Різдва Христового, а значить, завжди припадає на одне і теж число – 7 квітня.

  В 2020 році Благовіщення зазначається у вівторок, 7 квітня.

  Незважаючи на те, що святкують його рік від року все більше і більше людей, торжество не входить у число офіційних святкових і пам'ятних днів Росії. Є виключно церковним і народним святом.

  Благовіщення в 2020 році

  Подія

  Марія з самого дитинства виховувалася при Храмі. Досягнувши повноліття, дівчина повинна була залишити храм і вийти заміж. Священик вирішив підібрати їй благочестивого чоловіка. Дванадцять обраних ним чоловіків принесли свої палиці священика і залишили їх головному залі на ніч. Ранок посох Йосипа розцвів – так, за переказом, Господь вказав на майбутнього чоловіка Діви Марії.

  В домі Йосифа в Єрусалимі Марія пряла пряжу, щоб згодом зробити з неї завісу в храм. В цей момент перед Нею з'явився архангел Гавриїл, що спустився з небес (за однією з версій Гавриїл з'явився в образі голуба, з іншого – в образі ангела з крилами; деякі богослови стверджують, що Марія лише чула голос архангела, але не бачила його самого). Гавриїл сповістив, що судилося Марії бути матір'ю сина Божого.

  «Радуйся, Благодатна!» — так звучали слова архангела. На думку теологів, ці слова стали найпершою «добротою», тобто доброю звісткою для людства після вигнання Адама. Цією фразою Гавриїл не тільки повідомляє про народження Христа, але і говорить про те, що скоро люди отримають довгоочікуване прощення.

  Народні традиції

  У східних слов'ян це свято має декілька імен – Благовещениев день, Зимобор («зима з весною борються» або «весна зиму поборола»), Заклинання весни, Великдень. Благовіщення – одне з чотирьох ключових сезонних свят в річному народному календарі, символізує собою початок весни, перелом року на тепло, відправну точку нового життя.

  Традицій та обрядів, пов'язаних з святом, безліч, і всі вони так чи інакше пов'язані із зустріччю весни, з початком нового річного циклу. Так, вважається, що в цей день прокидаються «всі гади земні» і «всі птахи лісові» — змії, ящірки, комахи виходять з-під землі, куди вони ховалися з настанням морозів. Прокидається риба в озерах і річках – «щука лід розбиває», розпускаються бруньки, а подекуди й перші квіти.

  Благовіщення в 2020 році

  Перший день року

  протягом багатьох століть Благовіщення вважалося початком нового року – з цього дня починався відлік нового річного циклу. А тому і традицій, пов'язаних з «перводнем», безліч.

  Наприклад, прикмета «як рік зустрінеш, так його і проведеш», родом звідси – зустрічати Благовіщення прагнули всьому новому, чистому, красивому, з багатим столом і відсутністю боргів та заборгованостей.

  Підготовка до святкування

  Перед святом треба було неодмінно привести будинок і подвір'я в порядок – полагодити зламаний за зиму, побілити піч і стіни, вимити і вичистити кожен куточок. Слід було неодмінно позбутися від мотлоху – старих і непотрібних речей, порваною пошарпаній одежі.

  За кілька днів до свята господині починали готувати частування – пекли, солили, смажили. Потрібно було якомога більше домашніх справ переробити заздалегідь – Благовіщення заборонялася всяка робота, крім найнеобхіднішого.

  Напередодні топили лазню – зустрічати свято було неодмінно чистим, чистим ж, бажано новій сорочці, в святковому, «червоному», вбранні.

  Святковий стіл

  Головне частування на столі – жайворонки, невеликі печива (в деяких регіонах – булочки) у формі пташок. Вважалося, що спів жайворонка заманює весну, і в той двір, де є ця маленька пташка, весна прийде швидше. Пташки пеклися і звичайні, і солодкі, і великі, і маленькі, вони викладалися на столі і насаживались на паличку – і кожна дитина з жайворонком в руках прагнув «зазвати весну», підкинути його верх, показати сонечку свою пташку.

  Благовіщення в 2020 році

  Закликание весни

  З темою жайворонків перегукується і інший звичай. Рано вранці, ще до сходу, молоді жінки сільця йшли зустрічати сонце і закликати весну. Обрана напередодні закликательница несла з собою печену з прісного тіста пташку. Зійшовши на пагорб або пагорб на околиці села, з першими променями сонця дівчина підкидала жайворонка немов назустріч світила – закликала тепло, закликала весну. Все дійство супроводжувалося обрядовими піснями.


  Рекомендуємо для перегляду

  Додати коментар
  Ваше ім'я: