Святки 2019

Святки не є святом одного дня – це традиційна релігійно-обрядова суміш подій, безперервно чергуються один за одним, що іменують «від зорі до хвилі». Так, буде коректніше, пояснити якого числа святки 2019 починаються і коли завершуються. У 2019 це буде період, що відкривається першою зіркою православного різдвяного святвечора 6 січня і закінчується освятой і обмиванням у водохресний святвечір 18 січня.

ЗМІСТ

 • Історія свята
 • Традиційні святки
 • Державне ставлення
 • Історія свята

  «Этимологическое походження слова бере свої коріння від слова «освячувати», чим і займаються в обрядову тиждень, за іншою ж версією назва походить від божества Святовита, в честь якого і проводився свято».

  Святки 2019

  Загальне веселощі, румяненные морозом особи і привітання близьких та далеких родичів були традиційними не завжди, але це одне з найдавніших свят. Щоб зрозуміти, коли зародився свято, варто звернутися до класичної літератури етнічно православних народів. Незалежно від походження класика і його соціального статусу, герої його робіт, так чи інакше брали участь у цьому дійстві, яке найбільш яскраво описано в роботах Толстого, Пушкіна і особливо Гоголя.

  ВАЖЛИВО! «Також потрібно знати, що святки є тільки у православних, а у інших конфесій християнства відсутні»

  Перші письмові згадки свята, є ровесниками хрещення Київської Русі і вже на той момент сучасники писали, що свята не менше 500 років. Перенесення півторатижневого торжества православ'я, як і в інших аналогічних випадках, є «реверансом» язичникам, з метою насадження християнства на Русі, але в цьому випадку усе складніше, ніж може здатися. Згідно з дослідженнями Російського етнографічного музею, ім'я Святовит було своєрідним трактуванням імені Перуна, верховного божества, що символізує його циклічності. При цьому в древніх християнських рукописах від IV-VI н. е., що належать греко-католицької церкви, а саме у Єфрема Сиріна, Амвросія Медіоланського вже згадувався про відзначення святок. Все стає на свої місця, якщо згадати про аналогічності більшості язичницьких релігій і періодичності річного циклу. Християнство, як і найбільш відоме нам греко-римське язичництво розвивалося в Середземноморському басейні, а там трудової період закінчувався саме до грудня.

  Християнство почало війну зі святками починаючи з Вселенського собору, який проходив у VI н. е. і його результатом стала поява правила про шестирічної епитимье того, хто виряджався і гадав в це свято. У Росії церква також не залишилася байдужою але займала середню позицію, не беручи західні догмати, наполегливо ділячи ринок поширення релігії з католицизмом, при цьому відкидаючи язичницьку складову свята більш м'яко.

  Традиційні святки

  Святки є народним гулянням вже близько двох тисяч років, за цей час була сформована певна черговість святкових дій, які змінюють один одного:

 • Святвечір – відбувається 6.01 і є днем закінчення строго посту, а значить гуляння та веселощі у цей день категорично заборонені, але саме в нього готують кутю (кутю). Страва являє собою суміш з каші, в ролі якої виступає ячмінна, перлова, а іноді і рисова і меду з сухофруктами. Окрім головної страви на столі обов'язково були яблука, печені в меду, і символічне вівсяне печиво, виготовлене у формі звірів, риб, людей та будинків. Застілля починалося після сходу на небі першої зірки, але перед цим частину частування необхідно роздати бідним, сиротам, а сьогодні – поділиться з сусідами.
 • Святвечір – чарівний час, коли можна ворожити і колядувати. Про «різдвяних тропарях» і ставлення церкви до них ви вже знаєте. Містичні ритуали, метою яких зазвичай стають імена улюблених людей, нічим не відрізняються від ворожіння в інший час року, але з одним застереженням – духовний світ куди ближче до реального на стику років, а тому біла і чорна магія проявляються сильніше.Святки 2019
 • Святочне пустощі – у класичному вигляді являло собою розсипання оберемків дров у сусідів, демонстративну крадіжку якогось предмета, наприклад в часи Радянського Союзу крали трактора, або з містичні ігри, супроводжувані страшними історіями. «Крали» що-то лише публічно і потім всі повертали власнику. У сучасній Росії традиція частково переродилася в посипання і щедровании на свято Святого Василя.
 • Водохреща – є ритуальним завершенням святок. В цей день в замерзлій річці майстра вирізають хрестоподібну ополонку і прикрашають її різьбленням по льоду. Після святкової служби народ занурюється в ополонку, щоб змити з себе всі гріхи, допущені під час святок. Саме хрещення вплинуло на збалансовану позицію православної церкви щодо святок.
 • Державне ставлення

  Ставлення Російської держави до свята неодноразово змінювалося, так:

 • Петро I — за відмову від участі в ряжении били батогами;
 • XVIII н. е. — били батогами за участь у святках;
 • Радянська влада — на державному рівні питання не регулювала, але все ж язичницьку частина свята намагалася зробити підкреслено соціалістичної, наполягаючи на тому, що главою зимового веселощів був саме Новий рік, що майже вбило традицію у великих містах.
 • Пострадянська Росія — навіть Володимир Путін любить взяти участь у різдвяній чехарді пов'язаної зі святками.
 • Сучасний свято широко підтримується на державному рівні і навіть православна церква пом'якшила своє ставлення до святкам під тиском влади, а значить переживати про збереження традицій не варто.


  Рекомендуємо для перегляду

  Додати коментар
  Ваше ім'я: