Китайський Новий рік 2019

Китайський Новий рік 2019

У Китаї Новий рік вважається одним з найпопулярніших і найулюбленіших в народі свят. Для кожного жителя країни це не просто свято, а особливе урочиста подія, яка відзначається двічі. Як і в більшості країн, в Китаї зустрічають новий рік 1 січня. Однак справжні святкування Чуньцзе проходять за давньою китайською традицією — Свято весни відзначають повсюдно по країні протягом 15 днів. Дата свята щороку змінюється і обчислюється за місячно-сонячним календарем. У відповідності з Місячним циклом в різні роки свято випадає в період між 21 січня і 20 лютого — в день другого молодика після зимового сонцестояння. Згідно з ним, Китайський Новий рік 2019 настане 5 лютого.

Кожен рік проходить під заступництвом певної тварини (знака зодіаку) і відповідає однієї з п'яти головних стихій. Протягом шістдесятирічного циклу щороку отримує символ: Дерева, Вогню, Землі, Металу або Води, кожен з яких має свій певний колір — зелений, червоний, жовтий, білий або чорний. Таким чином, весь Китайський Новий рік 2019 буде проходити під знаком жовтого (коричневій) Земляний Свині (Кабана).

Історія та стародавні звичаї Китайського Нового року

Китайський Новий рік 2019Чунь Цзе (Новий рік) має дуже давню історію, яка бере початок в епоху Шан. Обряди жертвопринесення божествам і поминання покійних предків вперше з'явилися в стародавньому Китаї 1600-1100 рр. до н. е. Зустріч китайського нового року пов'язана з безліччю народних обрядів та забобонів. Деякі з них дійшли і до наших днів — кожен день святкування відповідає певним традиціям.

Існує повір'я, що в переддень нового року приходило міфічна тварина Нянь, яке поїдало всі харчові запаси й нападала на мешканців сіл. Нянь викрадав і поїдав дітей, забирав худобу і знищував всі запаси зерна. Єдиним захистом проти нього був рясний вечерю, який китайці ставили при вході в будинок. Чим більше їжі, тим швидше Нянь насичувався і йшов. У кожному домі напередодні свята готували безліч страв, щоб догодити злому Няню.

Крім Няня, у переддень нового року в будинку китайців намагалися пробратися злі духи. За свої злодіяння, парфуми були вигнані з місць свого проживання, тому шукали собі притулок у будинках звичайних людей. Налякати і вигнати духів можна було тільки дуже сильним шумом, який створювався за допомогою будь-яких підручних предметів. В сучасному Китаї залишилася ця традиція: гучні феєрверки і вибухи петард супроводжують усі святкові заходи.

Вважалося, що червоний колір відлякує нечисту силу. У всі дні святкування на вулицях і в будинках китайців, а також в елементах їх одягу, переважав червоний колір. Цей обряд дотримується і в сучасному Китаї — напередодні свята на двері і вікна наклеюється червона папір, а в одязі кожного китайця неодмінно присутній червоний колір. Найбільш популярним елементом одягу є білизна, яке купують і дарують один одному всі жителі країни.

Колір одягу, в якій потрібно зустрічати свято, змінюється у відповідності з протегує стихією. Незважаючи на це, на кожному китайцеві обов'язково буде елемент червоного кольору. Найпопулярніший предмет, який дарують і китайці купують для рідних і близьких людей — червоні труси, оберігають тіло і душу від злих духів.

Національні традиції Нового року в Китаї

Китайський Новий рік 2019У різних провінціях країни традиції можуть відрізнятися. Однак існують типові національні обряди та традиції, які дотримуються на всій території Китаю і за її межами.

Вечір напередодні Нового року

Свято потрібно відзначати тільки після того, як будуть виконані всі домашні справи. Саме тому напередодні господині займаються прибиранням, а до вечері всі мітли, відра та інший господарський інвентар ховається в місця, непомітні оку (кладовки, підвали, на горища). Ця традиція пов'язана з давньою легендою, згідно з якою напередодні свята кожен будинок відвідують боги і обдаровують удачею. Однак, якщо в будинку буде пил, вона осяде і буде лежати весь майбутній рік.

Генеральне прибирання будинку і купання за кілька днів до настання свят символізують позбавлення від всього старого і зустріч нового. Саме тому напередодні всі китайці відвідують лазні, миються у ванні, а в будинку наводиться порядок, при цьому багато старих речей просто викидається.

за кілька днів до святкування необхідно нарядити ялинку і прикрасити будинок. У прикрасах неодмінно використовуються червоні відтінки, а перед входом і на стінах розклеюються парні паперові написи з побажаннями щастя і прикраси з паперу. Новорічне деревце — ялинка (жива чи штучна) вбирається солодощами, сухофруктами і цитрусовими.

Напередодні Китайського Нового року 2019 за традицією, всі члени родини повинні будуть зібратися на передсвятковий вечерю. В якості страв на вечерю подаються галушки й рибу, що символізують процвітання.

Червоні конверти і обмін подарунками

За традицією головним подарунком є гроші, які дарують в червоних конвертах. Дуже важливо, щоб кількість і номінал грошових знаків були парними. Також бажано намагатися дарувати свіжонадруковані гроші — все нове принесе удачу і багатство. У Китаї самим щасливим числом вважає 8, тому найчастіше в конвертах лежать по 8 купюр.

Традиційними подарунками є мандарини — ними обмінюються гості з господарями будинку. При вході в будинку всі гості повинні піднести два мандарина, які символізують золото. Привітний господар обдаровує гостей також двома мандаринами, але вже при прощанні.

Як святкують Китайський Новий рік

Напередодні новорічної ночі — Чусі вся родина збирається на передсвятковий вечерю і залишається в будинку в очікуванні настання нового року. Всю ніч не спати — традиція очікування іменується Шоу суй. В цей час всі гості і господарі будинку до самого ранку дивляться телевізор, влаштовують веселі розваги та запускають феєрверки.

1 день

У перший день, який починається опівночі, прийнято вітати божества неба і землі. В камін або домашню піч кидають бамбукові палички, а на вулицях запускають святкові феєрверки. Готувати в цей день їжу не прийнято — все частування повинні бути приготовлені заздалегідь. Вдень відвідують старших родичів. Дорослим дарують конверти, для дітей у них можуть покласти шоколадні монетки.

2 день

На другий день Кайниэн дружини відвідують родичів. Жителі Гонконгу збираються у місцевих храмах божества Чє Кунг і просять його про благословення. У цей день прийнято обдаровувати «щасливої монеткою» всіх нужденних. Багато вважають, що в цей день з'явилися собаки і вітають тварин особливим ставленням, готують для них смачні частування та ін

3 день

В Чіко відзначається день «Бога полум'я гніву» багато сільські жителі дотримуються традиції і спалюють паперові пожертви. У третій день не ходять в гості і воліють залишатися вдома. Однак можна вийти в храм Бога Багатства, щоб дізнатися про майбутнє.

4 день

У ці дні приймають гостей вітають своїх друзів і колег по роботі.

5 день

В цей день святкують день народження Бога багатства. Щоб отримати благословення бога Гуан Ю, готують традиційні галушки і запускають петарди.

6 день

Прийнято проводити час у родині.

7 день

Саме в цей день всі китайці стають на один рік старше.

8 день

Цей день вважатися сімейним, і всі китайці проводять його в колі сім'ї. Ближче до півночі всі збираються на святковим столом.

9 день

У деяких провінціях цей день вважається найбільш важливим і присвячується Нефритовому Імператору Неба. Його відзначають в молитвах і готують святкові частування, які ставлять на вівтарний столик. У більшості провінцій цей день вважається робочим.

10-12 дні

Ходять в гості і дарують один одному подарунки. Починається підготовка до фестивалю ліхтариків.

13 день

Основними частуваннями є вегетаріанські страви з фруктів та овочів. Цей день прийнято відпочивати і поклонятися генералу Гуан Ю.

14 день

Споруджуються навіси для запуску паперових ліхтариків і купуються різні прикраси. У цей день продовжують підготовку до фестивалю ліхтариків.

15 день

Цей день вважається вінцем святкування і відзначають його традиційним фестивалем запуску паперових ліхтариків. В перший повний місяць всі збираються за святковим столом, на вулицях запускають ліхтарики, проходять розважальні заходи, концерти і костюмовані вистави.


Рекомендуємо для перегляду

Додати коментар
Ваше ім'я: