Навруз 2019 року - дата свята | якого числа

Навруз 2019 року - дата свята | якого числа

У багатьох на слуху таке свято як Навруз. На увазі мається не просто початок нового року за сонячним календарем, це справжнє оновлення, весняне рівнодення і просто нове життя. Навруз відзначають іранці і турки, і довгі роки цю дату святкують в Москві. Офіційно, в 2019 році Навруз припадає на 21 березня, вважається державним святом в різних країнах, його відносять до вихідних днях.

Зазвичай свято відзначають 21 березня, але буває і по-іншому, в Казахстані на день пізніше, а в узбеків дійство розтягується на 13 днів. В цей час люди гостюють одна в одної, закуповують саджанці, готують делікатеси, діляться новинами, підтримують близьке оточення різними способами. Очевидно, що чим цікавіше провести 13 днів, тим краще буде кожен новий місяць. В цей період часу всі акцентують увагу на добрих справах, допомагають сусідам, пригощають бездомних, годують безпритульних тварин, дарують презенти тим, хто цього потребує.

Історія

Ще в 2009 році Навруз увійшов до переліку культурної спадщини, це нематеріальне надбання, тому є міжнародним днем. На даний момент свято вважають досить давнім, його відзначали до 7 століття до нашої ери. Вважався незвичайним днем, в який продавці закривали торгові точки, а ремісники ні до чого не торкалися. Вільний час, радісне, пов'язане з поклонінням Сонцю і прославлянням пророка Заратустри. Навруз має зв'язок з появою календаря для хліборобів. Поки не настав свято, в будинку гарненько прибирають, позбавляються від старих речей, затівають прання, особливо це стосується дитячого одягу. Напередодні свята потрібно дотримуватися посту, а також контролювати свої емоції. Діти воліли в ці дні ходити тихенько по дому. Дівчата готували коржі, всі раділи і пригощали один одного делікатесами.


Навруз 2019 року - дата свята | якого числа

Історія


Навруз віщає про оновлення весни, відповідно, зустрічають його танцями, піснями, конкурсами та достатком їжі. За давньою традицією з метою чистим увійти в новий рік за пару днів до свята чистилися навіть килими. При цьому слід сказати і про чистоту душі, рекомендовано виконати всі обіцянки, пробачити недоброзичливців, попросити вибачення у того, кого скривдили, і залишити в минулому борги.

Що повинно бути на столі?

Так як описується справжнє свято, прийнято донині готувати багато їжі. З минулих часів на Навруз роблять коржики зі злаків, зокрема ячменю, кукурудзи, пшениці, іноді додають кунжут, горох, рис і сочевицю. Актуальні та пророщені пшеничні паростки. Суть цього свята полягає у зустрічі з весною і прославлянні сонця. Хлібці викликають асоціацію з сонцем. На Навруз всі одягаються в щось новеньке і красиве, на столі з'являється незвичайна посуд, притому це сімейне свято. За традицією слід приготувати не менш 7 страв.

В залежності від держави, не рахуючи 7 страв, слід використовувати 7 предметів, що символізують шану сонцю. Обов'язково ставлять дзеркало і свічки в такій кількості, скільки гостей зібралося у будинку. Свічки не тушкують, поки вогонь самостійно їх не розтопить. Актуальні атрибути – хлібці, вода з зеленим листям, рожева вода, фрукти, горіхи, риба, кисле молоко, молочні продукти, півень, яйця і сир. У минулі часи будь-який предмет мав смислове наповнення, що сприяє гарному врожаю. На даний момент традиція – звичайні історичні факти.

Буває так, що свято не обходиться без плову. Його ставлять по центру і їдять кашу всі разом. Більш того, там, де відзначають Навруз, повинні подаватися національні страви, а ще делікатеси, не відносяться до щоденного раціону. Виходить, що Навруз має декілька схожих рис з Новим роком. Всі, хто відвідує будинок в свято, дарують пророщений паросток, який господарі їдять, щоб відродити життя і оновити своє майбутнє.

У зв'язку з тим, що Навруз увійшов до числа древніх свят, що мають прихований сенс, то встиг обрости різними обрядами, хоча їх значення загубилося в минулому часі. Але ніхто не забув про цифру 7, прикладом навіть саме застілля. Мало того, що слід використовувати як мінімум 7 страв, важливо, щоб їх найменування починалося на «С» і «Ш».

не Можна не сказати про Сумалаке, тобто блюді, популярному серед узбеків, таджиків, азербайджанців. Його готують заздалегідь за 7-10 днів до офіційної дати, так як у великій ємності слід замочити добірні пшеничні зерна. Зверху кладуть чисту тканину, залишають у теплому місці, так як пшениці необхідно прорости. Чим довше виявляться паростки, тим кращий урожай буде в новому році. У переддень свята зерна пересипають в металеву, іноді кам'яну ступу, і гарненько товчуть, в результаті виходить однорідна кашка. Все це перекладається у великий казан, додається вода і борошно, страва довго вариться на маленькому вогні. Потрібно 10-12 годин до готовності, головне все зробити до світанку, поки не настав Навруз. За традицією готують страву тільки дівчата, чоловікам процес недоступний. Солодке Блюдо, хоча і не приторне, почасти нагадує рідкий шоколад. Сумалак несе особливе смислове наповнення, тому їм слід пригощати не тільки родину, а й всіх, хто знаходиться поруч.

Що стосується башкирів, казахів і татар, вони не обходяться без баурсаки. Класичне блюдо, яке подають у свята, а на Навруз – це зовсім особливе частування. В цілому мова йде про шматку тіста, обсмажені в олії, притому кожен народ використовує індивідуальний рецепт. Хтось вважає, що ласощі повинно бути солодким, інші поливають його патокою і медом, але в основному тісто ставлять за день до призначеної дати, готують його жінки під наглядом старшої родички.

чи Існують якісь ворожіння на честь свята?

На Навруз дівчата нерідко гадають, молоді діви намагаються знайти нареченого. При випіканні пирога слід покласти колечко в тісто, іноді гвоздик, монетку, гудзик, сережку, ключ та інше. При поїданні солодощі що попадеться господині і буде нести певне смислове наповнення. Приміром, колечко обіцяє заміжжя, а намистина – вагітність. Гвоздик до смутку, а ключі до спадщини і так далі. Зазвичай, коли передбачений невеликий пиріг, достатньо буде 2-х предметів. Також часто печуть печиво та інші солодощі.


Навруз 2019 року - дата свята | якого числа

чи Існують якісь ворожіння на честь свята


Періодично підслуховують розмови сусідів, і тема стає визначальною для нового року. Можна спробувати погадати на врожай, передбачити, яким він буде. Літні жінки збирали зерна, промовляли спеціальні слова для гарного урожаю, після клали їх у мішечок і ховали в будинку, він і був оберегом цілий рік.

Сучасне святкування Навруза

Потрібно максимум уваги приділити молодшому поколінню, адже дітлахи після столу йдуть по домівках, намагаються зібрати багато солодощів. Малюків не можна ні за що лаяти, вони веселяться до ночі. На вулицях можна зустріти переодягнених акторів, співають пісні, читають вірші тощо. Свято триває до ранку, завжди гамірно і весело. Традиції нагадують почасти Івана Купала. Непогано б відправитися за місто, обійняти дерева, полежати на траві. Кажуть, що так люди насичуються енергією, запасаються силами. В народних переказах відзначають, що це важливе правило, так як природа обдаровує урожаєм, життям, натхненням, її чоловік дякує майже за все. Для веселощів організовуються скачки на конях або півнячі, собачі бої. Деякі народності дотепер шанують настільки незвичайні традиції.

Під час свята ні в якому разі не можна лаятися, згадувати про старі образи. Крім того, в думках не рекомендовано занурюватися у минулі спогади. У цей день, ніхто не працює, краще приділити увагу приготування делікатесів. Стару одяг потрібно відкласти, щоб одягти нове вбрання.

Обов'язково організовується вогненний фестиваль, він проводиться незвично. В останній вівторок минає потрібно розпалити велике вогнище. Це краще робити після того, як зайде сонце. Стрибають Через вогонь люди різного віку, навіть дітлахи.

Що стосується столу, на ньому з'являються квіткові вази, свічки, фрукти, дзеркала і багато різних страв. Афганці вважають за краще варити компот, який називають хафтмева. У його складі є фісташки, мигдаль, різні види родзинок, волоські горіхи і сенджеда. А ось казахи акцентують увагу на науриз шкірі. Туди входить борошно, вода, олія, м'ясо, сіль, молоко і крупа. Є кілька рецептів, тому у господарів виходить різний результат. За традицією під час Навруза поминають померлих людей, у перші дні гостюють у друзів і родичів.

Як би Ви не ставилися до народностям, які актуальні для Навруза, можна долучитися до такого незвичайного і радісного свята в майбутньому. За власною суті він вихваляє природу, працю людини, світову красу. Основна мета – закликати людей до дбайливого ставлення до природи, гармонії між собою!


Рекомендуємо для перегляду

Додати коментар
Ваше ім'я: