Лазарева субота в 2019 році: історія свята та головні звичаї в цей день

Лазарева субота в 2019 році: історія свята та головні звичаї в цей день

Лазарева субота святкується на честь праведного Лазаря, її зазвичай вважають християнським святом, напередодні Великодня. Це як нагадування про велике чудо – воскресіння Лазаря, починається підготовка до Світлого Воскресіння.

Коли Лазарева субота в 2019 році?

За християнським календарем досить багато свят мають зв'язок з Великоднем. І Лазарева субота тому не виключення. Дата не фіксована, змінюється щорічно. Відзначається за 1 тиждень до Христового Воскресіння, в 6 день 6 тижні Великого посту. Тобто, знаючи дату Пасхи, можна самостійно порахувати, на яке число випаде Лазарева субота, в 2019 році це 20 квітня, рівно за 8 днів до Великодня.

Що потрібно знати про події того дня?


Лазарева субота в 2019 році: історія свята та головні звичаї в цей день

Що потрібно знати про події того дня?


В ті часи, коли Христос дізнався від грішної Марії, помазавшей його ноги цінних маслом і, витерши все своїми волоссям, про смерть брата, він пішов у гробницю. Там довго молився і побажав відсунути камінь перед входом, щоб через 4 дні після поховання Лазар воскрес, і покинув цю обитель. Ця подія вважалася символом воскресіння. Кожен рік дата свята змінюється, адже прив'язана до Великодня, але зазвичай припадає на 6 тиждень посту. На стіл ставиться гаряча їжа з маслом, а ще риба. У день послаблення дозволено випити скляночку вина, приготувати страви з морепродуктів.

За традицією обряди свята дотримуються і донині. Напередодні Вербної неділі народ збирає гілки рослини, несе в храм для освітлення. З такої причини, суботу нерідко позначають Вербним. У більшості слов'янських країн, верба замінює пальмові гілки, які раніше вшановували Христові сучасники, і встеляли нею дорогу Спасителеві. Нині вербу вважають 1 з перших рослин, які цвітуть на початку весни, вона символізує Відродження. У суботу гілки ріжуть перед відвідуванням церкви, краще це робити на узбережжі.

Зв'язок з Великим постом

Лазарева субота дійсно древнє, символічний свято для християн. Особливу увагу приділяють йому православні. У зв'язку з тим, що свято припадає на період Великого посту, для тих, хто його дотримується, передбачені невеликі послаблення. Тобто, дозволено з'їсти трохи риби, гарячої їжі з маслом, а під час вечері випити трохи вина. Нині змін практично немає, єдине – можна їсти всі морепродукти. Багато християн під червоним вином увазі «Кагор».

Основні приклади і чого робити не можна

свято з ранку заборонено що-небудь робити, зокрема по дому, відповідно, господині готуються завчасно. Виконання важкої роботи – великий гріх, те ж саме стосується полювання і риболовлі. В цей день не рекомендують святкувати день народження або вінчання, також інші заходи.

Домашні справи краще закінчити заздалегідь, коли дозволено займатися рукоділлям, іншими побутовими питаннями. Гріх – сваритися і битися, відмовляти людям допомоги. Не можна працювати в саду і на городі, краще напередодні Вербної неділі помолитися.

Які є прикмети народу?

Точно, як в інші церковні свята, слід спостерігати за представниками фауни і погодою, враховувати поведінку змій і ящірок. У зв'язку з тим, що субота – весняне свято, і природа готується до приходу Божої благодаті, більша частина холоднокровних і повзучих істот радіє приходу теплих днів. І якщо у цей день буде сонячно, то незабаром потеплішає, вдасться зайнятися різними роботами на вулиці.

Існує прикмета, що якщо посадити в Лазареву суботу горох, гарантований неодмінно великий урожай. Щоб це не сочлось за гріх, слід в 1 руці тримати гілочку верби з нирками, а другою рукою перехреститися. При цьому перед посівом рекомендується прочитати молитву «Отче наш» і просити Бога про благополуччя.

Що потрібно поставити на святковий стіл?

Не дивлячись на Великий піст, Лазарева субота – однозначно важливий православний свято. З такої причини, накривається особливий стіл. Добре, що церковні правила дозволяють трохи вольностей, зокрема відступити від строгості пісних днів.

До свята потрібно завчасно підготуватися, придбати або зловити рибу, зробити з неї відкритий пиріг з начинкою. Він виступить основним блюдом на столі. Також можна їсти гарячу їжу з олією, на обід це каша, пісні пиріжки з капустою і грибами, тушковані овочі і багато солодощів.


Рекомендуємо для перегляду

Додати коментар
Ваше ім'я: